Solaklı’ya Jandarma Saldırısı
Spread the love

Solaklı Vadisi’nde yapılması planlanan HES çalışmasına karşı nöbette olan köylülere sabah 05.30’de jandarma saldırdı. Saldırı sonucunda 6 kişi gözaltına alındı 
 
Trabzon Çaykara ilçesine bağlı Karaçam Beldesi’den 5 km yukarısında bulunan Solaklı Vadisi’nde yolu kapatarak HES için kurulması planlanan şantiyeye izin vermeyen köylülere jandarma saldır. Saat 05.30’da köylülere saldıran jandarma 6 kişiyi gözaltına aldı. 
Kadınlar dahil herkese çok sert bir şekilde müdahale eden jandarmanın yolu kapatan köylüleri dağıtarak şantiyenin yapılacağı alanı işgal etti. Şantiye alanının etrafını çevirerek barikat kuran jandarmanın arkasında şantiye kurma çalışmaları başlatıldı. 
Kadınlar en önde 
Jandarmanın işgalinin ardından tekrar toplanmaya başlayan köylüler 07.30 sularında jandarmanın kurduğu barikatın önünde beklemeye başladı. Vadi’de bekleyiş sürerken Karaçam Beldesi’nde saldırıyı haber alan halk ise belediyeye giderek belediye önünde eylem yaptığı, eylemde kısa süreli arbede yaşandığı öğrenildi. 

Saat sekizde serbest 
Saat 05.30’da halka saldıran jandarma gözaltına aldığı 6 kişinin ifadelerini almadan ve hiçbir gerekçe bildirmeden saat 08.00’da serbest bıraktı. 
İstanbul ve Ankara’da eylemler olacak 
Solaklı’daki saldırının ardından Halkevleri, İstanbul’da Galatasaray Meydanı’nda bir eylem yapacağını duyurdu. AKP hükümetinin vergi paralarını depremden sonra ihtiyaç duyulan çadır gibi malzemelere değil de cop, gaz bombası, büyük adliye sarayları, büyük cezaevleri gibi kalemlere harcadığının ortada olduğunu söyleyen Halkevleri, yaşamı ve direnme hakkının savunan herkesi saat 13.30’da eyleme çağırdı. 
Ankara Halkevleri de saat 13.00’da İçişleri Bakanlığı önünde bir eylem gerçekleştirecek. Ankara Halkevleri, derelerine sahip çıkanları saat 13.00’da İçişleri Bakanlığı önüne çağırdı. 
Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu da şirketin, jandarmanın ve polisin saldırılarını kınamak ve yöre halkının yanında olduklarını göstermek amacıyla kitlesel bir basın açıklaması yapacaklarını duyurdu. Platform, 14.30’da Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelecek. 
Kaynak:Sendika.Org

Spread the love