Solaklı’da Şirket Tepkilerle Uğurlandı
Spread the love

Solaklı Vadisi’nde HES yapımına karşı çıkan ve dün sabah polis-jandarma saldırısına maruz kalan köylüler direnişlerinin karşılığını almaya başladı. HES’çi şirket bölgeden ayrılacağını duyurdu. Şirketin iş makineleri ise köylüler tarafından tahrip edildi 
 
Trabzon Çaykara İlçesi’nde bulunan Solaklı Vadisi’nde yapılmak istenen HES projesine köylüler karşı çıkmış, çadır kuran köylülere dün sabah saatlerinde jandarma ve polis saldırmıştı. 6 kişinin gözaltına alındığı, 16 kişinin ise yaralandığı saldırı sonrasında iş makineleri iş alanına girebilmişti. 
Ancak halkın tepkisinin ardından HES’çi şirket, HES çalışmalarını durdurduğunu açıkladı. Yeni bir talimata kadar çalışmaları gerçekleştirmeyeceğini söyleyen şirket, iş makinelerini de bölgeden çekmeye başladı. 
Şirketin iş makineleri geri çekilme kararına karşın köylülerin tepkisinden kurtulamadı. Dün (4 Kasım) akşam saatlerinde iş makinelerinin gideceğini öğrenen köylüler, Karaçam Beldesi’nden geçerken iş makinelerini taşladı. Tahrip edilen araçlarda büyük hasar meydana geldi. 
 
 
Kaynak: Sendika.Org 

Spread the love