Şirketlere karlı geldi: Evden çalışma yaygınlaşıyor
Evden Çalışma

Twitter, Square, Google, Facebook, Coinbase, Shopify gibi dünya devi şirketler daimi ya da uzun süreli evden çalışmaya geçtiklerini duyurdular.

Koronavirüs salgını ve karantina koşulları nedeniyle, pekçok ülkede, özellikle ofis çalışanları yaygın bir şekilde evden çalışma modeline geçti. Şirketler, ofislere kademeli bir şekilde dönüşlere ya da dönüş planlarını açıklamaya başladı. Bununla birlikte hem pandemi sürecinin belirsizliği hem de salgından ötürü ofislerde alınması gereken önlemlerin(dezenfeksiyon, geniş ofisler vb) yüksek maliyetler gerektirmesi nedeniyle pek çok dev şirket daimi/uzun süreşi uzaktan çalışmaya geçiyor. Ayrıca işyeri sabit giderlerinin azalması(kira, elektrik, internet, temizlik,…) ve mesainin yani “iş”in tüm güne yayılması, koronavirüs salgınında patronları mutsuz etmedi. Twitter, Square, Google, Facebook, Coinbase, Shopify gibi dünya devi şirketler daimi ya da uzun süreli evden çalışmaya geçtiklerini duyurdular bile.

Evden çalışma modeli çalışanlar açısından ise, ev içi giderlerin artması, çalışma saatlerinin uzaması ve işin günün tamamına yayılması, kadınlar açısından ev içi emeğin katlanması gibi sorunları beraberinde getirecek gibi görünüyor.

politeknik.org.tr