Şirketlerden krize önlem: Kat kat giyin, tuvalet kağıtlarını az kullan

Ekonomik krizle birlikte başlayan zam yağmurunun ardından şirketler de faturayı çalışanlarına kesti: Kat kat giyinin, gün ışığıyla yetinin ve tuvalet kağıtlarını az kullanın

Ekonomik krizle birlikte elektrikten temizlik ürünlerine, gıda fiyatlarından giyime kadar zam yağmuru devam ederken şirketler de faturayı çalışanlarına kesti. Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre bazı şirketler çalışanlarına tasarruf tedbirlerini yazılı olarak göndererek birtakım önlemler almalarını talep etti.

Çalışanların sağlığı hiçe sayılıyor
Talepler arasında tuvalet kağıdı ve temizlik malzemelerinin tasarruflu kullanılması, ısınmak amacıyla kat kat kıyafet giyilmesi ve hava sıcaklığına uygun kıyafet tercih edilmesi gibi maddeler var. Özellikle üretim yapan fabrikalarda işçilerin kullandığı çalışma kıyafetlerinde stok yapılmayacağı, kıyafetini kaybedenin masrafının maaşından kesileceği belirtildi. Maliyetlerin arttığını öne süren şirketler kriz önlemi olarak çalışanların sağlığına göz dikmiş durumda.

İlk akla gelen faturayı çalışanlara kesmek
Şirketler, son aylarda fiyatları yükselen kırtasiye ve kağıt ürünlerinin de dikkatli kullanılması talep eeti, gündüz vakti ışık kullanımının sınırlanması ve dışarıdan gelen gün ışığıyla yetinilmesini istedi. Şirketlerin çalışanlardan talep ettikleri başlıklar, uygulamada mobbinge vakalarını arttıracak nitelikte.

Krizin sorumlusu çalışanlar değil
Şirketlerin ortaya koyduğu tavır, maaş artış döneminde ekonomik kriz gerekçe gösterilerek birçok işyerinde maaşlara zam yapılmaması, işten çıkarma, daha uzun saatler çalıştırma şekline de bürünebilir.

politeknik.org.tr