Sinop’ta Başbakan’a Nükleer Protestosu
Spread the love

Sinop Nükleer Karşıtı Platform, 13 Haziran Cuma günü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış törenleri için şehre gelişi sırasında, nükleer santral kurma grişimlerini protesto etti. 60-70 kişilik grup, Erdoğan konuşurken pankart açarak, çeşitli sloganlar attı. Polisin müdahale ettiği gruptan 30 kişi gözaltına alındı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti için Sinop’ta eşi benzeri görülmemiş önlemler alındı. Sokaklar boşaltılarak, ulaşım felç edildi.

Başbakan’a hiç bir şekilde ulaşma imkanı bulamayan Sinop NKP üyeleri, toplantı alanında pankart açarak yazılı sloganla taleplerini anlatmayı planlamıştı. Ancak bütün girişlerine barikat kurulan Hükümet Meydanındaki toplantı alanına, pankart alınmadı. 60-70 kişiden oluşan bu grup, Dispanser yönünde kurulan giriş önüne giderek, Recep Tayip Erdoğan Konuşmaya başladığında ‘NE TERMİK NE NÜKLER , RÜZGAR VE GÜNEŞ BİZE YETER’ ,NÜKLEERE İNAT YAŞASIN HAYAT’ yazılı parkartlarını açtı. “Nükleer Santrala Hayır”, “Sinop Çernobil Olmayacak”, “Nükleere İnat Yaşasın Hayat” sloganlarını ara vermeksizin atan grup üyelerine, uzun süre şaşkınlığını atamayan çevik kuvvet polisi mühahale etti ve kısa süreli arbede yaşandı. Bazı AKP’li fanatiklerin de  kışkırtması ile polisin tutumu sertleşti, slogan atarak dağılmakta iken grubun bir bölümü sokak arasında sıkıştırıldı ve içlerinde ADD Başkanı Yalçın Oğuz,Sinop Çevre Dostları Derneği Başkanı Hale Oğuz ve Tüm-Bel-Sen Başkanı Erkan Kabal’ın da bulunduğu yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı. Av.Yalçın Oğuz göz altına alınamayacağını bildiren savcılık telefonu ile serbest bırakıldı,  diğerleri Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Atatürk Devlet Hastanesi’ne götürülerek sağlık kontrelleri yapılan gözaltındakiler, akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Güvenlik Güçlerinin bile Valilikte bildiği Reccep Tayyip Erdoğan’ın sadece özel korumalarıyla birlikte helikopterle İnceburun Yarımadası’nda incelemelerde bulunduğu bildirildi.

Hale Oğuz – Sinop


Spread the love