Dev Maden- Sen:Şili’de maden işçilerine geçmiş olsun diyor ve gerçekleşen kurtarma çalışmalarının yetkililerce örnek alınmasını diliyoruz.!

Şili’ye yaklaşık 45 km uzaklıktaki Cerro San Jose Bakır ve Altın Maden İşletmesinde 5 Ağustos 2010 tarihinde meydana gelen göçük sonucu 33 madenci yerin 680 metre altında mahsur kalmıştır. Kazadan 17 gün sonra 12 cm. çapındaki sondaj kuyusu ile işçilere ulaşılarak sağ oldukları anlaşılmış, bunun üzerine yürütülen kurtarma çalışmaları bugün sonuç vermiş ve maden işçileri yeryüzüne çıkarılmaya başlanmıştır.

Yüzeyden 66 cm çapında açılacak olan sondaj kuyusu içerisinden işçilerin dışarıya çıkarılması planlanmıştır. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) dahil pek çok kuruluşun teknik destek verdiği kurtarma çalışmalarında, işçilerin oksijen, su ve gıda ihtiyaçları konusunda gerekli tedbirler alınırken, fizik ve ruh sağlıklarının korunması içinde her türlü olanak seferber edilmiştir. 

 

Şili madencilik sektöründe köklü bir geçmişe sahiptir. Özellikle bakır üretiminde dünya sıralamasında ön sıralarda yer almaktadır. Madencilik oldukça gelişmiş olmasına rağmen, Türkiye gibi Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) pek çok sözleşmesine imza atmaktan uzak durmuştur. Taşeronlaştırmanın yaygın iş kazalarının sık yaşandığı Şili maden ocaklarında, sendikal örgütlenmede zayıftır. Cerro San Jose Bakır ve Altın Maden İşletmesi Ocağı’nda çalışan işçilerinde sendika üyesi olmadığı öğrenilmiştir. 

 

Kaydedilen gelişmeler Şili’deki madencilerin ailelerini ve Şili halkını mutlu ederken, dünyanın pek çok ülkesinde de kurtarma çalışmaları ilgiyle izlenmektedir. Bu ülkelerden birisi de kuşkusuz ülkemiz Türkiye’dir ve özel sektörde zor koşullarda çalışan maden işçileridir. .

 

17 Mayıs 2010 tarihinde Zonguldak’ta taşeron firma Yapı Tek ocağında göçükte kalan ve 28’i 22 Mayıs’ta çıkarılan, 2’sinin ise hala cesedine ulaşılamayan madenciler, Cerro San Jose Bakır ve Altın Maden İşletmesi işçileri kadar şanslı değildir. Bu arada Şili’de kurtarma çalışmalarının devam ettiği süreçte, Türkiye’de özel sektör Ocaklarında 8 madenciyi daha toprağa verdiğimizi de unutmadan söyleyelim.

 

Dev. Maden – Sen olarak, Şili’deki bu örnek kurtarma çalışmalarını bu güne dek pür dikkat izlemiş ve sonuçtan Şili’deki işçi aileleri kadar mutlu olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz.

 

Bizimle benzer koşullarda çalışan ve aynı kaderi paylaşan Cerro San Jose Bakır ve Altın Maden İşletmesinde mahsur kalan işçilere geçmiş olsun diyor ve bu ülkeyi yönetenlere gerçekleşen kurtarma çalışmalarını örnek almalarını diliyoruz. Ayrıca Şili’de ki madenci ailelerin ve Şili halkının mutluluğunu paylaşıyor, dostluk ve dayanışma duygularımızı iletiyoruz. 13 Ekim 2010

 

Dev. Maden – Sen Yönetim Kurulu