Şikayet Etti Ama Olmadı, Genç Mühendis İvedik Patlamasında Can Verdi
Spread the love

İkinci patlama can verenlerden Makine Mühendisi Dilek Gürer yaklaşan tehlikeyi görmüş.

İkinci patlama can verenlerden 37 yaşındaki Makine Mühendisi Dilek Gürer’in 16 yıldır aynı firmada çalıştığı ve patlamanın olduğu işyerini şikâyet ettiği ortaya çıktı. Dilek Gürer’in yatalak kardeşine bakmak için hiç evlenmediği de öğrenildi.

OSTİM’deki ilk patlamanın şoku atlatılamadan, iki sokak aşağıdaki İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde meydana gelen patlamada yaşamını yitirenlerin öyküleri de yürek burktu. Patlamada ölenlerin ismi Ankara Valiliği tarafından açıklanmadı. Ancak yakınlarını hastanelerde ve işyerinde bulamayanların Adli Tıp’ta verdikleri bilgiye göre, patlamada; Aydemir Çapraz, Aydın Çapraz, Hüseyin Yıldız, Aytaç Akkaya, Selfet Yurttaş, Dilek Gürer, Cengiz Soyalp, Abdullah Karakulak, Hüseyin Okçu ve Cihan Demir yaşamını yitirdi.

Şikâyet etti, olmadı

İkinci patlamada hayatını kaybeden Dilek Gürer, her iki patlama sonunda yaşamını yitiren tek kadın oldu. 37 yaşındaki Gürer’in Ankara Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra yaşamının sonlandığı firmada işe başladığı ve 16 yıldır aynı firmada müdür olarak çalıştığı öğrenildi. 7 yıl önce babasını kaybeden Gürer, menenjit geçiren ve yatağa bağımlı kalıp konuşamayan kardeşine bakmak için hiç evlenmedi.

Gürer’in, patlamanın meydana geldiği, kaçak mazot sattığı iddia edilen firmayı geçen yıl kaçak işçi çalıştırdığı gerekçesiyle şikâyet ettiği, bunun üzerine kısa süre kapalı kalan firmanın faaliyetlerini yeniden sürdürdüğü ortaya çıktı. Yakınları bu nedenle firmaya ve yetkilelere dava açacaklarını söyledi.

Faciaları soruşturmak için 4 savcıya görev

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş, Ostim’deki patlamalarla ilgili soruşturmayı yürütmek üzere biri kaçakçılık biri memur suçları bürosundan olmak üzere 4 cumhuriyet savcısı görevlendirdi. Heyete, kaçakçılık suçlarına bakmakla görevli savcının da dahil edilmesi, akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı iddialarının da araştırıldığını gösterdi. Hakan Perktaş, Abdularif Akgüç, Veli Güney ve Yeter Gümüş’ten oluşan savcılık heyeti, dün patlamaların meydana geldiği noktalara giderek, tespit ve keşif yaptı. Bu arada savcılık ölenlerden 8’inin kimliklerinin belirlendiğini, diğerlerinin kimliklerinin DNA yöntemiyle belirlenmesi için çalışıldığını açıkladı.

Mühendis Dilek Gürer’in 16 yıldır çalıştığı işyeri, mezarı oldu. Güner, patlamanın olduğu işyerini daha önce, kaçak işçi çalıştırıldığı için işyerini şikâyet etmişti.

Faciada kaçak mazot tartışması

İkinci patlamanın kaçak mazottan kaynaklandığı iddiası na sert yanıt geldi. Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, İvedik OSB’deki patlamanın, torna atölyesi olarak ruhsat alan, ancak kaçak tiner üretimi yapan bir işyerinde meydana geldiğini söyledi. Arkara Büyükşehir belediye Başkanı Gökçek de kaçak mazot üretilen işyerinde patlama olduğunu yineleyerek OSB’lerin denetimlerinin belediyelere geçmesi gerektiğini söyledi.

OSB’den iddialara yanıt

Gökçek’in sözleri, İvedik OSB Yönetimi’nde tepkiye yol açtı. İvedik OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin, patlamanın yedek parça üreten firmanın önünde park halinde bulunan LPG’li bir aracın yakıt tankının infilak etmesi sonucu meydana geldiğini iddia etti. Gültekin, özetle şunları söyledi:
“Burada söylendiği gibi kaçak mazot veya tiner üreten bir firma yok. Boş dükkanın sahibi olan firma, biyodizel üretmek için izin istedi, ancak izin vermedik. O dükkanın önünde bulunan siloların da içleri boş. Zaten kaçak mazot üretilse ve o siloların içleri dolu olsa İvedik haritadan silinirdi.”
Patlamaların meydane geldiği işyerlerinde aynı firmadan satın alınan oksijen ve sanayi tüplerinin kullanıldığını söyleyen Gültekin “Bu konuda incelemeyi yapıyoruz” dedi.

Gültekin, Gökçek’in sözleriyle ilgili olarak da “Melih Bey’in OSB’lere bakış açısını öteden beri biliyoruz. Kendisi ilk önce temelini attığı OSB’lere gerekli yatırımları yapsın. Biz belediyelerden daha iyi denetliyoruz” dedi.

Milliyet

   –

   Politeknik olarak meslektaşımız Dilek Güler’i sevgiyle anıyor, yakınlarına sabır diliyor ve acılarını paylaşıyoruz.


Spread the love