Hopa’da HES yapılmayacak

Hopa Dereleri Koruma Platformu 5 Şubat Cumartesi günü İstiklal Caddesi’nde düzenlediği eylemle Hopa’da HES yaptırmayacaklarını açıkladı. Eylemciler HES’ci Erva Enerji Şirketi’ne ait LittleBig mağazasında pankart açarak şirketi protesto ettiler.

Hopa Dereleri Koruma Platformu-İstanbul, 5 Şubat Cumartesi günü İstiklal Caddesi’nde eylem gerçekleştirdi. LittleBig isimli kot firması patronlarına ait Erva Enerji tarafından HOPA’nın içme suyu kaynağı olan Zendit ve Dzarğina köyleri arasındaki Güneşli (Şelale) deresi üzerine kurulmak istenen HES projesine asla izin vermeyeceklerini açıklayan Hopalılar, “AKP ve sermayenin HES ısrarının temel nedeni su kaynaklarını ele geçirmek, özelleştirmektir. Buna izin vermeyeceğiz. Su haktır, satılamaz!” dediler.

HES projesine karşı “LTB&Erva enerji Suyuma dokunma” pankartıyla eyleme katılan Hopalılar Türkçe, Lazca ve Hemşince sloganlarla HES’çi şirketi protesto ettiler. Sonbahar filminin yönetmeni Özcan Alper  ve oyuncu Onur Saylak gibi bir çok sanatçı da eyleme destek verdi.

Eylem boyunca ‘AKP elini suyumuzdan çek’, ‘Dereler özgürdür özgür akacak’, ‘Köyüme, suyuma, kültürüme dokunma’, ‘Munzur darda Hopa isyanda-Hopa darda Munzur isyanda’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘ Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz’ sloganları atıldı.

Eylemde LittleBig mağazasının içine müşteri gibi girerek “LTB&Erva Enerji suyuma dokunma” pankartını açan eylemcilerin üzerine mağaza yetkilileri kepenkleri indirmesi üzerine arbede yaşandı. Grubun içerde kalan arkadaşlarını almasından sonra Galatasaray Meydanı’na kadar yapılan yürüyüşün ardından basın açıklamasını okuyan Hopalılar eylemi horonlarla bitirdi.

Okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bugün HOPA devlet destekli sermayenin bu azgın saldırılarıyla karşıkarşıyadır. HOPA’nın içme suyu kaynağı olan Zendit ve Dzarğina köyleri arasındaki Güneşli (şelale) deresi üzerine HES inşa edilmek istenmektedir. Bizlerin bir kot markası olarak bildiğimiz LittleBig’in patronlarına ait HES’çi ERVA ENERJİ firmasının yasalar gereği yapmak zorunda olduğu 20.12.2010 tarihindeki halk bilgilendirme toplantısı, Hopa halkı tarafından güçlü bir şekilde protesto edildi ve “halk katılımı olmadığından toplantı yapılamamıştır” tutanağı tutturuldu. LittleBig patronları – ERVA Enerji, Hopa’da sert kayaya çarpmıştır. Bilmesi gerekenler; Hopa halkını muhalif kimliği ve örgütlülüğü ile iyi bilirler. Türkü, Lazı, Hemşinlisi, Gürcüsü, Poşası ile Hopa halkı HES yaptırtmayacaktır. Hopa halkı suyuna, doğasına, yaşamına, kültürüne sahip çıkmaktadır ve çıkacaktır.

Bizler İstanbul ve diğer kentlerdeki Hopalılar da bu mücadelenin içindeyiz. Bundan böyle elimiz ERVA Enerji’nin yakasında, gözümüz üzerlerinde olacaktır. Biz onlara ne bir alternatif sunuyoruz ne de hodri meydan diyoruz, bizim önerimiz net ve açıktır; ERVA Enerji yol yakınken Hopa’dan elini çeksin! Bu kendileri için daha hayırlı olacaktır. ERVA Enerji pılısını pırtısını toplayıp Hopa’dan ayrılana kadar peşlerinde olacağız. Şimdiden uyarıyoruz, sakın ola ki yasalara uymak gibi bir gerekçeye sığınmayın. Sizin uyduğunuz yasalar sermayenin rant ve talan yasalarıdır, otoyol ucubesini Karadeniz sahiline saplayan, Çoruh vadisini harabeye çeviren , Allianoi’de tarihi kumlara gömen yasalardır. Biz ise gücümüzü ve meşruiyetimizi hayatın yasalarından alıyoruz. Yani insanı, hayvanı ve bitkisi ile tüm canlıların, kültürlerin ve dillerin yaşama ve kendilerini yarınlara taşımasına dair temel yasalardan.

LTB-ERVA Enerji’ye karşı da canlı olmaktan, insan olmaktan kaynaklı kendi yasalarımızı koyacağız. Gerekirse vatandaş olarak tüketimden gelen gücümüzü kullanacağız, LTB ürünlerini boykot edeceğiz, günü gelince Hopa’da, vadilerimizde, köylerimizde; ellerimizde oraklarla, kazmalarla, küreklerle, tulumumuz ve kavalımızla horona durur gibi nöbet tutacağız, sizleri suyumuzun yakınına bile yaklaştırmayacağız. Ve küresel sermaye ile onun bugünkü taşeronu AKP ve şirketler ellerini deremizden, suyumuzdan ve yaşamımızdan çekene kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

politeknik.org.tr