Siirt’teki maden katliamı sonrasında mühendisler gözaltında
Spread the love

Siirt’in Şirvan’da 5 işçinin hayatını kaybettiği, 11 işçinin de hala göçük altında olduğu maden katliamı sonrası 5’i mühendis 6 kişi gözaltına alındı.

Siirt’in Şirvan ilçesindeki Maden köyünde 17 Kasım akşamı meydana gelen, 5 işçinin hayatını kaybettiği, 11 işçinin ise halen bulunamadığı göçük ile ilgili Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında 5 mühendis toplam 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan mühendisler, maden işletmesinde açlık saha iş sorumlusu – işletme müdürü maden mühendisi Mehmet Oğuz, üretim baş mühendisi maden mühendisi Selman Kazak ve iş güvenliği uzmanları jeoloji mühendisi Servet Keklik, maden mühendisi Mehmet Kezer, Park A.Ş.’nin taşeronunda çalışan iş güvenliği uzmanı kimya mühendisi Mehmet Çiçek. Taşeron firmanın sahibi Nurettin Ant da gözaltında. Firmanın saha sorumlusu Adnan Ant ise ifadesi alınmak üzere aranıyor.

Meslek onuru ve mesleki sorumluluk yoksa, iş cinayeti, katliam ve yargılama var
Mühendisler, iş güvenliği uzmanları iş cinayetleri sonrasında ilk olarak gözaltına alınıyor, yargılanıyor. Mesleki sorumlulukları yerine getirmek, meslek onuruna sahip çıkmak ve bu konuda mücadele etmek tehlikeli iş kollarında çalışırken ölmemek ya da yargılanmamak için zorunluluk adeta.

politeknik.org.tr


Spread the love