Demokrasi güçleri faşizme karşı Kartal’da buluştu
Spread the love

Toplumsal muhalefet bileşenleri, faşizme ve diktatörlüğe karşı ortak mücadele hattının önemli bir adımını Kartal’da attı. Binler, AKP-Saray iktidarının faşist, gerici, mezhepçi, kadın düşmanı iktidarına meydan okudu

Başkanlık sistemi üzerinden diktatörlüğe anayasal güvence kazandırma çabasını savaş ve saldırı politikalarıyla hızlandıran, gericiliği, mezhepçiliği, ırkçılığı, kadın ve çocuk düşmanlığını tırmandıran Saray iktidarına binler Kartal’dan meydan okudu.

Birleşik Haziran Hareketi’nin (BHH) “Teslim Olmayacağız” sloganıyla çağrıcılığını yapması, emek ve demokrasi güçlerinin de faşizme karşı ortak bir direniş hattı vurgusuyla destek vermesiyle Kartal Mitingi, toplumsal muhalefetin Saray iktidarına ve faşizme karşı etkili yanıtlarından biri oldu.

Binlerce kişinin katıldığı mitingde alan tamamen dolarken, içeri giremeyen yüzlerce kişi mitingi polis bariyerleriyle çevrilen alanın dışından takip etmek zorunda kaldı.

ist_kartal_mitingi_20kasim_sendika_org-22 ist_kartal_mitingi_20kasim_sendika_org-5

Mitingde, İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına Güven Gerçek tarafından okunan açıklamada Saray iktidarının 7 Haziran seçim sonuçlarını yok saydığı, milyonların iradesini tanımadığı, savaş yanlısı politikaları tırmandırdığı, Kürt kentlerinde yıkım ve kıyım politikalarını sürdürdüğü, darbe girişimini muhalif kesimleri hedef almak için bir fırsat olarak gördüğü belirtildi. Açıklama “Biat etmiyoruz, etmeyeceğiz. Teslim olmadık, olmayacağız” sözleriyle tamamlandı.

Halkın mühendisleri sokakta
Toplumsal muhalefetin ortak çağrısına kulak veren Politeknik de, mühendisleri, mimarları, plancıları Kartal’a çağırmıştı. Ofiste, plazada, şantiyede, sokakta teslim olmayacağız diyerek eyleme katılan mühendisler, mimarlar, plancılar, iş cinayetlerine, güvencesizliğe, gericiliğe, faşizme karşı ses verdi.

cxs_vevwgaeeyxh cxtedwew8aadcm3cxteryexaaaqr0b cxteqp_w8aap8mm

Kaynak: Politeknik, Sendika.Org


Spread the love