Sel TOKİ Konutlarında Can Aldı

Samsun’da dün akşam saatlerinde başlayan yağmur, sel felaketine yol açtı. İki dere yatağı arasında yapılan TOKİ konutlarında şu ana kadar 4’ü çocuk 8 kişi yaşamını yitirdi. Karadeniz’in en büyük kentsel dönüşüm projesi olarak “parmakla” gösterilen Canik projesi sular altında kaldı. 
 
Samsun’da dün akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağmur gece yarısından sonra sel felaketine dönüştü. Otomobiller sürüklendi, ağaçlar kökünden söküldü, çatılar uçtu. Sel sonucunda 4’ü çocuk 8 kişi yaşamını yitirdi. 
TOKİ konutunda can pazarı 
Güvenliği ve sağlamlığı hükümet tarafından sık sık dillendirilen, afetlere karşı çözüm olarak sunulan TOKİ konutları sele yenik düştü. Canik ilçesindeki Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde bulunan TOKİ Kuzey Yıldızı Konutları’nda apartman görevlisinin evini su bastı. Apartman görevlisi ve eşi sağ kurtarılırken, 1,5 ve 5 yaşlarındaki iki çocuk sular altında can verdi. 
Çağdaş yaşam alanı, Karadenize örnek proje 
Canik’teki kentsel dönüşüm iktidar tarafından örnek kentsel dönüşüm modeli olarak sunulmuştu. 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar iki yıl önce projeyi tanıtırken şunları söylemişti: “Dünya ile kucaklaşmaya çalışan Türkiye’de 120 belediye ile toplu konut anlaşması imzaladık. Projelerimizi büyük bir başarıyla yürütüyoruz. Türkiye’nin gerekli imar şartlarını taşımayan binalardan artık kurtulmasının zorunlu olduğunu düşünüyoruz. Canik’te halkımız için çağdaş bir yaşam alanı oluşturacağız.” 
Canik Belediyesi de Kuzey Yıldızı Projesi’nin Fransız balkonu, alüminyum korkulukları ile ne kadar özel bir proje olduğunu anlatıyordu. Haziran ayında Cihan Haber Ajansı’na konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, 8 yılda 10 binden fazla konutun yükseldiği ilçenin ‘örnek şekilde geliştiğini’ iddia etmişti. Felaketin yaşandığı ve Karadeniz’in en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Kuzey Yıldızı’nın 2. etabının da hızlı bir şekilde ilerlediğini ifade eden Başkan Genç, “10 binden fazla yeni konut yaptık. Canik’te modern şehir örnekleri sunacağız” şeklinde konuşmuştu. Canik’i geleceğe hazırlarken, ‘önce insan’ anlayışıyla hareket ettiklerini savunan Genç “Çünkü önemli olan insandır. Bunun için halkımızın konforunu artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Canik’te yaşam konforu 8 yıl öncesine göre çok artmıştır” demişti. Genç, “Biz yaşamaktan keyif alınan, parmakla gösterilen bir şehir meydana getirmek istedik, bunda da başarılı olduk” şeklinde konuşmuştu. 
Erdoğan Bayraktar bugünkü afet üzerine, konutların dere yatağında yapılmasına dair sorulara “Yer seçimi ve yapılaşma konusunda yanlış olduğunu zannetmiyorum” diye yanıt verdi. 
TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ise can kayıpları için ‘ülkemizin başı sağolsun’ dedi. Hürriyet muhabirinin ‘Proje yanlış yere mi yapılmış, depreme dayanıklı yapılan konutlarınızda sel gözardı mı edilmiş’ sorusu üzerine Karabel, “Tüm bu sorulara biz de yanıt arıyoruz. Bunun için kendi aramızda bir değerlendirme toplantısı yapıyoruz” dedi. 
Ulaşım kapandı 
Öte yandan Derbent’te bulunan bir petrol dolum tesisinde de bir kişi aşırı yağışlar nedeniyle sular altında kalarak yaşamını yitirdi. 
Samsun-Ordu karayolunda sel sularının dereye sürüklediği bir araçta mahsur kalan 4 kişi ise son anda iş makinalarının yardımıyla kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. 
Yaşanan felaket esnasında Mert Irmağı’nın taşması sonucu Samsun-Ordu ve Samsun-Ankara karayolları sabaha kadar ulaşıma kapatıldı. Onlarca araç yollarda mahsur kaldı. 
Çarşamba’yı sel aldı 
Samsun’un Çarşamba ilçesinde de fırtına ve sağanak yağış sele dönüştü. Ağaçlar uçtu, elektrik direkleri devrildi. Enerji nakil hatlarında yaşanan zarar nedeniyle 28 köyün elektriği kesildi. İlçe merkezinde de sanayi sitesini ve sebze halini su bastı. 
Samsun’un yanı sıra Sinop’un Dikmen ve Durağan ilçelerinde de su baskınları yaşandı. Dikmen’deki Güzelceçay Köprüsü yağmur sularına dayanamayarak çöktü. Durağan Belediye Başkanı Ali Dalkılıç, yaşanan sel felaketinde 200 büyükbaş hayvanın telef olduğunu, çok sayıda işyeri ve evin sular altında kaldığını kaydetti. 
Kaynak: Sendika.Org