Şeker Kanyonu’na zarar verecek HES projesine halk engeli

Şeker Kanyonu’na HES yapılmasını istemeyen yüzlerce kişi, HES için belirlenen bölgede insan zinciri kurdu.

Karabük Yenice Ormanları bölgesindeki Şeker Kanyonu’na 2010 yılından bu yana yapılmak istenen HES projesi 8 yıl sonra tekrardan gündeme getirildi. Bunun üzerine Yenice Çevre Platformu’nun çağrısı üzerine bugün (25 Şubat) Karabük, Bartın ve Zonguldak’tan gelen yüzlerce insan, yapılmak istenen HES projesine karşı Şeker Kanyonu’nda buluşarak insan zinciri oluşturdu.

ŞEKER KANYONU’NA YAPILMASI PLANLANAN HES’E TEPKILER BÜYÜYOR
Yenice Atatürk Anıtı önünde buluşanlara ilk olarak Yenice Platformu Sözcüsü Mustafa Akay seslendi. Akay, “Bugün Zonguldak’tan, Bartın’dan, Çaycuma’dan, Devrek’ten Karabük’ten gelen arkadaşların katılımıyla mücadelemiz başka bir boyut kazandı. Yenice halkı, 7’den 70’e herkes yapılması düşünülen HES’e karşıdır. Halkımız gerek Orüs’ün özelleştirilmesi sürecinden, gerekse Büyük Madenci Grevi’nden deneyim sahibidir. Adım adım mücadeleyi yükseltip her yolu deneyerek bir dünya mirası olan Şeker Kanyonu’nu koruyacağız” dedi.

Şeker Kanyonu’nun korumak insanlık görevidir!
Eylemde söz alan Yaşanabilir Zonguldak Platformu Sözcüsü ve Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, “Yenice Şeker Kanyonu yalnız Yenicelilerin, yalnız Karabüklülerin, yalnız Zonguldak ve Bartınlıların, yalnız Türkiyelilerin değil, tüm dünya insanlığının ortak değeridir. Bu kanyonu korumak bir insanlık görevidir’’ diyerek bölgenin önemine vurgu yaptı.

Durum değerlendirme toplantısı yapıldı
Hava şartlarından dolayı belediyenin tesisinde toplanan platform üyeleri ve çevre halkı burada bir durum değerlendirmesi yaparak, süreci takip etme ve HES projesine karşı imza toplama kararı alarak toplantıyı bitirdiler.

politeknik.org.tr