Şeker Kanyonu’na yapılması planlanan HES’e tepkiler büyüyor

Şeker Kanyonu’na yapılması planlanan HES projesi İl Genel Meclisi tarafından gerçekleştirilen oylama sonucunda 3 hayıra karşı 12 evet oyu ile kabul edildi.

Karabük Yenice Ormanları bölgesindeki Şeker Kanyonu’na 2010 yılından bu yana yapılmak istenen HES projesi 8 yıl sonra tekrardan gündeme getirildi. İl Genel Meclisi tarafından 6 Şubat tarihinde gerçekleştirilen oylama sonucunda 3 hayır oyuna karşı 12 evet oyu ile kabul edildi.

Şeker Kanyonu’nu yok edecek olan HES projesini halk istemiyor

Yaşanabilir Zonguldak Platformu sözcüsü ve aynı zamanda Zonguldak Çevre Koruma Derneği başkanı Ahmet Öztürk, Şeker Kanyonu’nu yok edecek HES projesine karşı açıklamalarda bulundu. Şeker Kanyonu’nun korunması gereken ormanlar arasında olduğunu belirten Ahmet Öztürk yaptığı yazılı açıklamada; “Uzun zamandır gündemde olan, ancak tepkiler nedeniyle bir müddet buzdolabında bekletilen Şeker Kanyonu HES Projesi şu günlerde yeniden hortlatıldı. Bir doğa cenneti olan Yenice Şeker Kanyonu’nda yapımı düşünülen HES için tüm kamu kurumlarının gerekli izni verdiği ve Karabük İl Genel Meclisinde yapılan oylamada da bu doğrultuda karar alındığı haberleri gazetelere yansıdı. Şunu kimse unutmasın, Şeker Kanyonu bölgemizin, cennet köşelerinden biridir. 12 km uzunluğundaki kanyonun yüksek doğal duvarları nedeniyle bazı yerlerine ulaşımın sağlanamaması, el değmemiş biçimde kalmasını sağlamıştır. Alanın büyük bir kısmı kanyonun içinden geçen derenin etkisiyle yıl boyu nemlidir. Yaprak döken ağaçlar nedeniyle de kalın bir döküntüye sahiptir. Bu nedenlerle eşsiz bir ekosisteme sahiptir” dedi.

Doğaya Karşı İşlenmiş Açık Bir Suçtur

Amasra’yı da termik santralle yok edilmeye çalışıldığını belirten Ahmet Öztürk “Böyle bir ekolojik yapıya sahip bir doğal mirasa HES yapmaya kalmak doğaya karşı işlenmiş açık bir suçtur. Yenice halkı, kanyona, değil HES yapılması çivi çakılmasını bile istememektedir. Halkın bu açık iradesine karşın projede ısrar etmek, halka da ihanettir. Zonguldak ve çevresinde faaliyetlerini sürdüren ekolojistler olarak açıklıkla ifade ediyoruz ki, bedeli ne olursa olsun Şeker Kanyonu’na HES yapılmasına izin vermeyeceğiz. Tüm yetkililere sesleniyoruz bu akıl dışı projeyi derhal durdurun” ifadeleriyle açıklamayı tamamladı.

politeknik.org.tr