Maçka Parkı’nı savunanlar: “Bu şehre ihanet etmeye devam ediyorlar”
Spread the love

İBB’nin karayolu tünel projesi için ağaç sökümüne başladığı Maçka Parkı’nda kent ve yaşam savunucularının tepkisi ve itirazları devam ediyor: ‘Parkımızı terkedin!’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), Dolmabahçe-Levazım-Armutlu-Ayazağa tünel projesi için çalışmalar dün (12 Şubat) başladı. Ağaç sökümleri yapıldı, Beşiktaş stadının karşısında kalan ve tünele bağlantı dalış tüneli inşaatı için paravanlarla çevrilen alan tahrip edilmeye başlandı.

Çalışmaların başladığı saatten itibaren park alanında buluşarak söküm işlemlerini takip eden kent ve yaşam savunucuları akşam 18.00’de kısa bir basın açıklaması yaptı.

MAÇKA PARKI’NA TÜNEL HANGİ AKLIN ESERİ? – ERSİN KİRİŞ
İstanbul’un trafiğine çözüm olmadığı gibi bölgedeki trafiği daha da yoğunlaştıran, parka boş arazi muamelesi yapılarak ağaçlarına kast eden ve Maçka Vadisi’nin havasını zehirlecek projeye tepki gösteren İstanbullular ‘İhanet devam ediyor’ dedi.

İhanete devam ediyorlar
Parkta gün boyu nöbet tutanlardan Peyzaj Mimarı Çağdaş Öztürk ‘Maçka Parkı ve etrafında yapılanlar Kabul edilemez. Parklar şantiye alanı değildir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 85 tane ağacın taşınacağını söyledi. Bugün ağaçların 3 tanesini taşıdı. Profesyonel bir şirketin bu işi yaptığını ve ağaçlara zarar gelmediği söyleniyor ancak ne kadar profesyonel taşınırsa taşınsın biz burada bir tane daha ağacın taşınmasını kabul etmiyoruz. Mevzu ağaçları taşımanız değil, mevzu ağaçların burada kalmasıdır. Mevzu İstanbul’un göbeğindeki en büyük şehir parkının parça parça talan edilmemesidir. Burada taşınma sırasında da profesyonel taşıma konusunda da teknik işlemlerle dikkat edilmiyor. Bu şehre ihanet etmeye devam ediyorlar.’ ifadelerini kullandı.

İstanbul’u daha da kirletecek
Eylemde konuşan mimar Mücella Yapıcı projeye ilişkin açtıkları davanın devam ettiğini, ekolojik yıkımla karşı karşıya olan İstanbul’un egzoz salınımı çok yüksek olan bu karayolu tünel projeleriyle daha da kirletileceğini belirtti. Yapıcı ‘Çok önemli topografik bir çanaktayız. Çok özellikli bir vadideyiz. Bu tüneller çok fazla egzoz salınımı yapan tünellerdir. Bütün bu egzoz salınımının altında spor yapmaya çalışan sporcularımız var. Esas olarak bu temelde 2016 da açılmış bir davamız vardı. İlerleme kaydederken düzeltmeler yapıldı. Meslek odaları olarak planı dava ettik. Dava devam ediyor. Yarın itibariyle buradaki işlemi de bildirerek durdurma kararı için girişimde bulunacağız. İstanbul’un ulaşım planında olmayan müdahalelerdir bunlar.’ ifadelerini kullandı.

Maçka Parkı’nı savunanlar bugün (13 Şubat) saat 18.30’a çağrı yaparak basın açıklaması yapacağını duyurdu.

politeknik.org.tr


Spread the love