Şehir plancıları pandemi döneminde ‘Şehircilik Okulu’ başlattı

TMMOB Şehir Plancıları Odası, planlama bölümleri arası eşitsizlikleri ve pandemi döneminde uzaktan eğitime ulaşmakta zorluk çeken öğrencileri göz önüne alarak online Şehircilik Okulu başlattı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası, son yıllarda sayıları hızla artan Şehir ve Bölge Planlama bölümlerinin teknik ve akademik yetersizliklerine ek olarak pandemi sebebiyle başlatılan uzaktan eğitim uygulamalarında bilgiye erişimin daha da eşitsiz haline gelmesi nedeniyle “Şehircilik Okulu”nu başlattı.

Şehir plancıları, sağlıklı kentlerin inşasını ve temel planlama ilkelerini esas alan meslektaşlarla, akademsiyenlerle planlama öğrencilerini buluşturmuş olacak.

Şehir Plancıları Odası’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

ŞBP bölümlerindeki akademik kadro yetersizliklerine ek olarak pandemi sebebiyle başlanan uzaktan eğitim uygulamaları bilgiye erişim konusundaki eşitsizlikleri derinleştirmiştir. Bu eşitsizlikleri sınırlı da olsa gidermek amacıyla duayen hocalarımızla başlayıp alanında uzman akademisyenlerle devam edeceğimiz, meslek alanımızın önemli konu başlıklarını içeren “ŞEHİRCİLİK OKULU” başlıklı video derslerini öğrencilerimizle buluşturmayı amaçlıyoruz. Bu çalışmayı yaygınlaştırmak ve tüm öğrencilerimize duyurmak için desteğinizi rica ediyoruz.

Şehircilik okulu başladı

TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın Youtube kanalında yayınlan Şehircilik Okulu kapsamında şu ana kadar Prof. Dr. Ruşen Keleş’in anlatımı ile “Şehir Planlama ve Meslek İlkeleri” ile Prof. Dr. İlhan Tekeli’nin anlatımı ile “Kent ve Kent Planlama Tarihi” dersleri yayınlandı.

politeknik.org.tr