TMMOB İstanbul İKK: ”İş güvenliği uzmanları öncelikli aşı grubuna dahil edilmeli”

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, iş güvenliği uzmanları ve Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) çalışanlarının öncelikli aşı grubuna dahil edilmesi için çağrı yaptı.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu (İKK) İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu, 17 Ocak’ta bir basın açıklaması yaparak, COVID-19 aşısı uygulanacak ikinci aşama meslek grupları arasına ise 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu göre çalışmakta olan iş güvenliği uzmanları ve OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) çalışanlarının dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

TMMOB İKK, iş güvenliği uzmanlarının yaptıkları iş ve taşıdıkları sorumlulukları gereği diğer işkollarında olduğu gibi uzaktan, evden veya kısa çalışma imkanları bulunmadığını, büyük riskler altında görevlerini yerine getirdiklerini ve çalışma yaygınlığı açısından da temas ve enfekte durumunda en yaygın taşıyıcı konumu olduklarını vurguladı.

TMMOB İKK’nın çağrısı şöyle:

Hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörler başlığı altında belirtilen, COVID-19 aşısı uygulanacak ikinci aşama meslek grupları arasına ise 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu göre çalışmakta olan iş güvenliği uzmanları ve OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) çalışanları maalesef dahil edilmemiştir.

İş güvenliği uzmanları, iş yeri hekimleri ve diğer sağlık personelleri ile işyerlerindeki sağlık ve güvenlik faaliyetlerini yürütmektedir. Bu faaliyetler; hastane, laboratuvar ve görüntüleme merkezlerinin aralarında bulunduğu, binlerce kişinin çalıştığı işyerlerini de kapsamaktadır. Ayrıca pandemi sürecinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın talimat ve duyuruları doğrultusunda; işyerlerindeki önlemlerin alınması, denetim ve eğitim faaliyetleri de iş güvenliği uzmanlarının sorumluluğundadır.

İş güvenliği uzmanlarının yaptıkları iş ve taşıdıkları sorumlulukları gereği diğer işkollarında olduğu gibi uzaktan, evden veya kısa çalışma imkanları bulunmamaktadır. İş güvenliği alanında çalışanlar büyük riskler altında görevlerini yerine getirmekte, çalışma yaygınlığı açısından da temas ve enfekte durumunda en yaygın taşıyıcı konumundadır. COVID-19 nedeniyle çok sayıda iş güvenliği çalışanının hayatını kaybettiği bir gerçektir.

Bu kapsamda, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması için işyerlerini terk etmeden büyük bir özveriyle görevlerini yerine getiren iş güvenliği uzmanlarının ve OSGB çalışanlarının da aşı önceliği konusunda iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli meslektaşları gibi öncelikli kapsama acilen dahil edilmelidir.

politeknik.org.tr