Saray’dan meslek odalarına yeniden saldırı hazırlığı

Diyanet İşleri Başkanı’nın LGBTİ’leri hedef göstermesinin ardından Ankara Barosu’nun yaptığı açıklama sonrası Erdoğan meslek odalarını yeniden hedef gösterdi. Saray yeni bahanesiyle koronavirüs günlerinde meslek odalarına saldırı hazırlığı yapıyor.

Meslek odalarına saldırı hazırlığı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİ’leri hedef gösteren, nefret suçu içeren ve laiklik karşıtı açıklamaları sonrası Ankara Barosu başta olmak üzere farklı barolardan konuya ilişkin karşı açıklamalar yayımlanmıştı. Tayyip Erdoğan, bunu fırsat bilerek bir kez daha, konuya ilişkin yaptığı son konuşmasında Barolar başta olmak üzere meslek odalarına müdahale edeceklerini ifade etti. Erdoğan: “Ankara Barosu’nun ve aynı zihniyetteki yapıların Diyanet İşleri Başkanımız ile onun şahsında İslam’a yönelik fütursuz saldırılarına şahit olduk. Sadece bu örnek dahi meslek kuruluşlarının seçim yöntemiyle ilgili düzenlemenin aciliyetini ve ehemmiyetini göstermiştir” dedi. 

Abdulkadir Selvi: İlk saldırı Baro ve TMMOB’ye, TTB yok
AKP’ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet Gazetesi’nden Abdülkadir Selvi köşe yazsında Barolara nispi temsil sisteminin öngörüldüğünü belirtti. Selvi’ye göre muhalif yapının kırılması için bunun da yetmeyeceğini, o nedenle barolara üye olma zorunluluğunun kaldırılıp gönüllülük esasının getirilmesi gerekiyor.
Selvi barolardan sonra sıranın TMMOB’ye geleceğini söylüyor. Mühendis-mimar odaları için de nispi temsil sisteminin getirileceğini, son şekli verilen taslağın önce Erdoğan’ın onayına ardından TBMM’ye sunulacağını not ediyor.

AKP daha önce de TMMOB yasasında değişiklikler yapmak istemiş ancak geri adım atmıştı.

TMMOB üyeleri Ankara’da buluştu: ‘AKP karanlığına karşı mücadelemiz sürecek’

AKP’nin Torba Yasası’nda TMMOB Yasası değişiklikleri

Selvi’nin köşe yazısında ilginç olan ise Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) ErdoğanIn doğrudan hedef göstermesine karşın taslaktan çıkarıldığı iddiası. Aynı iddiaya göre koronavirüsle mücadele sürecinde sağlık emekçileri fedakarca çalışırken böyle bir düzenleme yapılması doğru bulunmamış.

TMMOB: Birliğimizi ve demokrasiyi savunacağız
Erdoğan’ın yeniden meslek odalarını hedef göstermesi sonrası TMMOB bir basın açıklaması yaparak “TMMOB’yi ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz” mesajını verdi.

TMMOB’nin basın açıklamasında:

“Bizler biliyoruz ki, AKP’nin rahatsızlığının asıl nedeni toplumsal olanı koruma yolundaki inadımız ve gayretimizdir. Fabrikalarımızın, madenlerimizin, kıyılarımızın, ormanlarımızın, parklarımızın satılmasına karşı kamusallığı savunmamızdır. Gerici, muhafazakar uygulamalar karşısında ilericiliği, çağdaşlığı, laikliği savunmamızdır. Faşizan, baskıcı, ayrıştırıcı politikalara karşı eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği savunmamızdır. Sermayenin sınırsız sömürü isteğine karşı emeği ve alın terini savunmamızdır.
Bizlere nasıl saldırırlarsa saldırsınlar, savunduğumuz değerlerden geri adım atmayacağız. İftiralarla örgütlerimizin yıpratılmak istenmesine, ilerici ve toplumcu değerlerimizin ortadan kaldırılmak istenmesi izin vermeyeceğiz! AKP’nin demokrasiyi, hukuku ve kamusal varlığımızı çiğnemesine izin vermeyeceğiz. “Tek adam, tek parti” anlayışına karşı, halkın çıkarlarını korumaya, demokrasiyi, özgürlükleri, çoğulculuğu savunmaya devam edeceğiz.”
ifadeleri yer alıyor.

Açıklamanın tamamını için tıklayınız.

politeknik.org.tr