‘Saltanata son’ topları Kızılay Meydanı’nda

Belediye yönetimlerinde ‘saltanata son’ diyenler ‘Kızılay meydan olsun, hayat bayram olsun’ sloganıyla eylemdeydi. Kızılay meydan oluncaya dek eylemlerini sürdüreceklerini vurgulayan Ankaralılar kent meydanı özlemlerini kent meydanından geçen otoyola attıkları ‘saltanata son’ yazılı toplarla ifade ettiler.


‘Saltanata Son’ kampanyasının çağrısıyla bugün saat 14.00’de YKM önünde toplanan Ankaralılar beton yığınları altında ezilen, ortasından geçen otobanla yayalara geçit vermeyen, adeta yarış pistine dönen Kızılay’ın ‘meydan’ kimliğine yeniden kavuşması talebiyle bir basın açıklaması
gerçekleştirdiler.

“Belediye yönetimlerinde saltanata son” açıklamasını okuyan Tezcan Karakuş Candan kentin ana merkezindeki Kızılay Meydanı’nın seneler içinde yıkılan Kızılay binası ve tarumar edilen bahçesi, caddeler arasına sıkışan Güvenpark, meydana dikilen koca beton yığınları ve ortasından geçen otobanla birlikte ‘meydan’ olmaktan çıktığını vurguladı. “Evlerimize kapanmayacağız. Bu şehri ve merkezlerini yolgeçen hanına çevirtmeyeceğiz. Bu şehirde insanca yaşamayı ısrarla istiyoruz” diyen Candan kentlerin olmazsa olmazının herkesin toplanacağı kültürel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı yaya alanları olduğuna işaret etti.

Açıklamanın sonunda Candan’ın ‘‘Saltanatı göndermek isteyen herkes topa vursun” teklifinin ardından eylemciler saltanata son’ yazılı topları polis barikatının arkasındaki Kızılay Meydanı’na atarak insanca yaşayacakları bir şehir ve özgürce ip atlayıp top oynayacakları kent meydanı özlemini gösterdiler.

 

Kaynak: sendika.org

Eylemin cnnturk’de yer alan haberini izlemek için tıklayın