Rize Fındıklı’da sel ve heyelan nedeniyle köy yolları kapandı, bir çocuk kayıp
Spread the love

Rize’nin Fındıklı İlçesi’nde yoğun yağış sonrası gerçekleşen taşkın ve heyelanlar nedeni ile bir çok köy ve mahalleye ulaşılamıyor, Beydere Köyü’nde 13 yaşında bir çocuğun kaybolduğu ihbarı yapıldı. Fındıklı Derelerini Koruma Platformu üyeleri Sendika.Org’a yaptıkları açıklamada dere yataklarının beton yapılarla daraltılarak edilmesinin, çaylık yapmak üzere gerçekleştirilen ağaç kesimlerinin, taşkın alanlarındaki yapılaşmanın ve belediyenin kentsel hizmetlerdeki noksanlıklarının yağışın, yıkımla sonuçlanmasına neden olduğunu ifade ediyor

Rize’nin Fındıklı, Artvin’in Arhavi ve Hopa ilçelerinde dünden (31 Ağustos) itibaren etkili olan şiddetli yağış, rant ve ihmallerle yine “felakete” dönüştü. Sel ve heyelanlar nedeni ile bir çok köy ve mahalleye ulaşılamıyor.

Sel ve heyelanların yoğunlaştığı yer ise Rize’nin Fındıklı ilçesi oldu. Sabah saatlerinden itibaren kayma ve göçükler nedeni ile birçok köy yolu ulaşıma kapandı. Elektrikler kesildi. Beydere Köyü’nde sel sularına kapılan 13 yaşındaki Efecan Işıklar’ın kaybolduğu ihbarı yapıldı. Efecan Işıklar’a ulaşmak üzere köy yolu açılmaya çalışılıyor. Sümle Köyü’nde de bir yetişkinin kayıp olduğu söylense de bilgi kesinleştirilemedi. Abu-Çağlayan, Sümle ve Aksu yolu ve Arılı Vadisi’ne çıkan yolunda bir bölümü kapalı durumda.

r_1

Fındıklı’da bu sabah saat 08.00 sıralarında başlayan ve yaklaşık 2 saat etkili olan sağanak yağmur sonrasında Çağlayan Deresi’nin taşması sonucu ilçe merkezindeki çok sayıda iş yerinin bodrum ve zemin katlarını da su bastı. İş yerlerinde hasar oluşanlar kendi imkanlarıyla temizlik çalışması başlattı. Liman Mahallesi’nde yağmur sonrası oluşan heyelan nedeniyle Karadeniz Sahil Yolu’nun tek şeridi ulaşıma kapandı.Vatandaşlar AKP’li Belediye Başkanı Adnan Özbalaban’a menfezlerin düzgün temizlenmediği gerekçesi ile tepki gösterdi. Çağlayan’da dere ıslahı için yapılan betonarme yapının bir bölümünün de yıkıldığı ve derenin yola taştığı söyleniyor.

Sel ve heyelandan etkilenen üç ilçe de HES’lere, dere yataklarında betonarme yapılarla doğal dengeyi düşünmeden yapılan ıslah çalışmalarına karşı mücadele verilen bölgeler. Rize Fındıklı’da halk Fındıklı Derelerini Koruma Platformu adı altında örgütlenerek HES projelerine karşı mücadele ediyor. Halkın mücadelesi sonucu bugüne kadar HES projesi inşaatlarının başlatılamadığı Fındıklı’da dere ıslahı gerekçesi ile dere yataklarını daraltan betonarme yapıların inşa edilmesi de halk tarafından tepki ile karşılanmıştı. Dere yataklarının rant için yapılaşmaya açıldığı Fındıklı’da taşkın alanları üzerinde çok sayıda yüksek katlı bina bulunuyor. Köy yollarının iklim ve doğal ortama uygun biçimde yapılmadığı Fındıklı aynı zamanda karadeniz Sahil Yolu’ndan etkilenen bir bölge.

Sendika.Org’a konuşan Fındıklı Derelerini Koruma Platformu üyeleri özellikle ağaç kesimi yapılarak çay ekilen bölgelerde heyelanların yaşandığını, dere yataklarının daraltıldığı betonarme yapılarla ıslah çalışmasının ve belediyenin menfezleri temizlememesinin ve dere yataklarının imara açılmasının bu sonucu yarattığını söylüyorlar.

r_2

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love