“TMMOB Mimarlar Odası, Hükümetinin Mimarlıktan Sorumlu Devlet Bakanlığı Değildir!”

TMMOB Mimarlar Odası bugün yayınladığı bir açıklama ile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 30 Kasım günü parti toplantısında yaptığı konuşmaya cevap verdi. Açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın konuşmasında Mimarlar Odası’nı belediye uygulamalarının önünde engel yaratmakla ve ideolojik davranmakla suçladığı anımsatılarak, “TMMOB Mimarlar Odası, hükümetinin mimarlıktan sorumlu devlet bakanlığı değildir” denildi.

Açıklama şu şekilde devam etti: “Kuruluşundan bu yana geçen 54 yıldır kente karşı suç niteliği taşıyan düşünce ve uygulamalara hoşgörü göstermeyen Odamız, Türkiye’nin mimarlık meslek kuruluşudur. Ülkemizdeki yapılaşma ile ilgili tüm kentsel uygulama ve kararları yakından takip etmek, incelemek, irdelemek ve gerekirse hukuki yollara başvurmak Odamızın temel yükümlülüğüdür. Bu görevimizi, elbette İdareye hoş görünmek veya zıtlaşmak için değil, toplumsal sorumluluğumuz gereği yapmaktayız.”

Mimarlar Odası’nın açıklaması Oda’nın kimseden talimat almadan; arsa ve arazi yağmasına, kentsel talana, kente karşı işlenen suçlara karşı, çağdaşlıktan, bilimden, demokrasiden ve halktan yana tavrını, bu güne kadar sürdürdüğü gibi, bundan sonra da hukuk çerçevesinde mücadelesini sürdüreceği vurgusuyla sona erdi.

Politeknik.org.tr