Politeknik’ten mühendis, mimar belediye başkanlarına mektup

Politeknik, 31 Mart yerel seçimlerinde göreve seçilen CHP’li ve DEM Partili mühendis, mimar, plancı belediye başkanlarına mektup yazdı.

Politeknik, 31 Mart yerel seçimleriyle birlikte belediye başkanlığı görevine gelen meslektaşlarına seslendi, başkanlara mesleki sorumluluklarını hatırlattı, dayanışma çağrısı yaptı.

Kentlerin derinleşen sorunlarının çözülmesinde mühendis, mimar, şehir plancısı belediye başkanlarına görevler düştüğünü belirten Politeknik, yerel yönetimlerin meslek disiplinleriyle doğrudan ilgili pek çok sorumluluk alanı barındırdığını hatırlattı.

Eşitlikçi, halkçı yerel yönetim politikaları için su, deprem, toplumsal cinsiyet eşitliği, ulaşım, kentsel tasarım, tarım ve gıda gibi temel başlıklarda atılabilecek adımların sıralandığı Politeknik Yerel Yönetim Dosyası belediye başkanları ile paylaşıldı.

Politeknik’in mühendis, mimar, plancı belediye başkanlarına gönderdiği mektup şöyle:

Merhabalar. Yerel seçimlerde belediye başkanlığına seçildiniz. Sorumluluğu yüksek, önemli bir göreve bir meslektaşımız olarak geldiniz.

Yerel yönetimler mühendislik, mimarlık, planlama disiplinleriyle doğrudan ilgili pek çok sorumluluk alanı barındırıyor. Bu disiplinler dışında yerel yönetimlerde olmazsa olmaz sağlık ve sosyal bilimler ihtiyacını, hukuk, kültür, sanat ve kentsel yaşamla ilgili tüm alanların varlığını, kolektif çalışmasını ve üretimini, eğitim sürecimizdeki formasyon sayesinde analiz edebiliriz, destekleyebiliriz desek, abartmış olur muyuz? Abartalım biraz, başta da dediğimiz gibi, bir belediye başkanının sorumluluğu büyük. Hele bir de meslek insanı olarak da taşıdığı sorumluluklar varsa, görevimizi icra etmenin yanı sıra, yaptıklarımızın sonuçlarından da sorumlu olacağımızı meslek hayatımız bizlere öğretmiş ise, biraz abartalım.

Politeknik mühendislerin, mimarların, plancıların dayanışma ve mücadele örgütü. Bilgimizi, birikimlerimizi kamu yararına kullandığımız üretimler yapıyoruz. Yerel yönetimler de bu sebeple gündemimizde. Kentlerin eşitlikçi, halkçı politikalarla yönetilmesi için yerel yönetimlerin sorumluluk alanlarına giren bazı konuları ayrıntılı ele aldığımız bir dosya hazırladık. Su, deprem, toplumsal cinsiyet eşitliği, ulaşım, kentsel tasarım, tarım ve gıda konularını masaya yatırdık.

Yönetim döneminiz boyunca dayanışmaya, üretmeye hazır olduğumuzu ifade etmemizin bir yolunun dosyamızı sizinle paylaşmak olduğunu düşündük. Umuyoruz ki faydalı olur, umuyoruz ki kentleri halka birlikte yönetmenin bir örneği olarak temasta kalma fırsatımız olur.

Başarılar dileriz…

Politeknik

31 Mart yerel seçimlerinde göreve gelen mühendis, mimar, şehir plancısı belediye başkanları:

politeknik.org.tr