İnşaat mühendislerine ve mimarlara çağrı: 6 Şubat deprem davalarında teknik bilgimizi birleştirelim

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat 2023’te yaşanan depremlerde Hatay, Maraş, Adıyaman başta olmak üzere 15 milyona yakın nüfusun yaşadığı 11 ilde büyük bir yıkım yaşandı. Resmi verilere göre 53 bin 537 kişi yaşamını yitirdi, 107 bin 213 kişi yaralandı. Deprem güvenli kentler, deprem güvenli yapılar tesis edilmediği için her büyük deprem gibi Maraş depremi de afete dönüştü.

Depremin ardından yıkılan çürük yapılarda sorumluluk taşıyan müteahhitler, mühendisler, mimarlar yargılanıyor. Yıkımların kamu sorumluları ise davalara ısrarla dahil edilmiyor. Yakınları kaybedenler ise adalet bekliyor.

Deprem davalarında hakikatin peşindeyiz

Ne yazık ki bugün ülkede hiç kimse işletilen yargı sürecine güvenmiyor. Şeffaf, tüm sorumluların amasız, fakatsız, korunmadan yargılandığı bir işleyiş yok. Adaletin peşinden koşmak zorunda kalıyoruz hepimiz.

Biz mühendisler, mimarlar yıkılan yapılarda proje ve imalat aşamasında eksiklikler/usulsüzlükler/uygunsuzluklar olduğunu biliyoruz. Sorumluların yargılanmasını, hak ettikleri cezayı almalarını istiyoruz. Kamu davalarında hakikati ortaya çıkarmanın ne denli zor olduğunun da farkındayız. Bu nedenle yıkılan yapılarla ilgili dava süreçlerinde teknik bilgimizi sorumluların yargılanması için kullanacağız.

Dava sürecinde bilirkişi raporlarının değerlendirilmesi, çürük yapıların imalat sürecindeki sorumluların belirlenmesi, yakınlarını kaybeden ailelerin ve avukatlarının ihtiyacı olabilecek her türlü teknik desteği sağlamak için inşaat mühendisleri ve mimarları yan yana gelmeye davet ediyoruz.

6 Şubat Davaları için el birliğiyle gerçeklerin ortaya çıkmasına, sorumluların yargılanmasına katkı sunabiliriz.

Mühendisler, mimarlar olarak 29 Nisan Pazartesi saat 20.00’de buluşalım, yapabileceklerimizi birlikte konuşalım.

Online buluşmaya kayıt için:

Politeknik