Politeknik’in yeni araştırması başladı: Mühendis, mimar, şehir plancılarının çalışma hayatında Covid-19 etkisi
Spread the love

Politeknik yeni araştırmasıyla bir kez daha çalışma yaşamına mercek tutacak. Pandeminin ilk dönemlerindeki araştırmanın devamı niteliğinde olan Mühendis, Mimar, Şehir Plancılarının Çalışma Hayatında Covid-19 Etkisi araştırması başladı.

Araştırmaya katılmak için tıklayınız.

Covid-19 pandemisi ikinci yılını doldurdu ve devam ediyor. Bu zaman dilimi boyunca pandemiyle ilgili farklı süreçler yaşandı, her süreç bir başka deneyimlendi. İlk zamanlar, kapanmalar, kısıtlamalar, yeni varyantlar ve ‘normal’e dönüş… Her dönem farklı alışkanlıklar geliştirmemize yol açtı. Bu esnada çalışma yaşamı ve mühendislerin, mimarların, plancıların çalışma yaşamıyla ilgili istek ve talepleri değişti.

Bu araştırmamızda bu değişimi, özellikle yeni mezun mühendislere, mimarlara, plancılara odaklanarak analiz etmek istedik. Pandemi döneminde yeni mezunlarla çalışan deneyimli mühendislerin, mimarların düşüncelerini almak üzere sorular da ekledik. Birbiriyle tanışmadan, çalışma ortamını çalışma arkadaşlarıyla birlikte solumadan, uzaktan çalışan mühendislerin, mimarların memnun olup olmadığını, mezun oldukları bu yeni dönemde evden çalışmanın yaygın bir biçim olmasına sevinip sevinmediklerini, evden çalışmayı tercih edip etmediklerini merak ettik.

Bu soruların cevaplarını merakla hazırladığımız araştırma çalışma hayatına ilişkin yapılacak örgütlenmelere, sendikalaşma çalışmalarına ışık tutma hedefini barındırıyor. Araştırmayı bu hedef doğrultusunda Türk-Alman Üniversitesi etik kurul onayı ile Dr. Ayça Yılmaz Deniz ve Dr. Ebru Işıklı yürütecek.

Neleri araştırıyoruz?

İşten, işyerinden beklenen özellikler ne ve mevcut durum ne? Evden mi, ofisten mi çalışılıyor? Hangi çalışma biçimi tercih ediliyor? İş değiştirme düşünülüyor mu, neden düşünülüyor? Yurt dışı bir seçenek mi? Hanede durumlar nasıl? Pandeminin çalışma yaşamına etkisine ilişkin kanılar ne durumda? Geleceğe dönük kaygılar var mı?
Araştırmada tüm bu konular ayrıntılı sorular ve seçenekler eşliğinde inceleniyor.

Sizleri, yan yana gelişlerimizi, çalışma yaşamına ilişkin hak mücadelemizi ileri taşıma hedefli, mütevazi bir adım olan araştırmamıza katkı sunmaya, katılmaya davet ediyoruz.

Mühendis, Mimar, Şehir Plancılarının Çalışma Hayatında Covid-19 Etkisi araştırmasına katılmak için tıklayınız.

Politeknik


Spread the love