Politeknik: Sarayın savaşına, sermayenin talanına karşı çıkan halkın mühendislerini serbest bırakın!

Politeknik, 23 Aralık Cuma günü “Ülkeyi kana bulamanıza izin vermeyeceğiz” diyen ve polisin saldırısı sonucu gözaltına alınan üyeleri için açıklama yaptı.

Başkan, yönetici ve üyelerimiz derhal serbest bırakılsın!

23 Aralık Cuma günü İstanbul Galatasaray Meydanı’nda Saray-AKP iktidarının savaş politikaları nedeniyle saplandığımız Suriye bataklığında IŞİD tarafından yakılarak katledilen askerler için “bu ülkeyi kana bulamanıza, daha fazla kan dökmenize izin vermeyeceğiz” diyerek bir araya gelen Politeknik ve Halkevleri üyesi toplam 18 kişi basın açıklaması yapmak için toplandığı sırada darp edilerek gözaltına alındı.

Yönetim Kurulu Başkanımız elektronik ve haberleşme mühendisi Pınar Hocaoğulları, Yönetim Kurulu üyemiz inşaat mühendisi Ersin Kiriş, üyelerimiz makina mühendisi Eren Özmen, orman mühendisi Kader Cihan, peyzaj mimarı Çağdaş Öztürk, jeofizik mühendisliği öğrencileri Tahir Özgür Kütahya ve Özcan Danışman gözaltına alındılar.

Bugün de gözaltıları protesto edip, “Ölüme karşı yaşam, savaşa karşı barış” diyen, aralarında Gemi Mühendisliği öğrencisi Hande Yanar’ın da bulunduğu 9 kadın gözaltına alınmıştır.

IŞİD operasyonu ile gözaltına alıdığı duyurulan insanlar “yeterli delil” olmadığı nedeniyle serbest bırakılırken, IŞİD tarafından esir tutulan erlerin yakılma görüntüsü üzerine Saray/AKP iktidarının savaş politikalarını protesto ettikleri için gözaltına alınan başta yönetici ve üyelerimiz olmak üzere tüm gözaltına alınanlar serbest bırakılsın.

Bizler halkın mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak; AKP/Saray iktidarının savaş politikaları ile yaşam alanlarımızın yok edildiği, Sarayın başkanlık hevesleri nedeniyle kentlerimizin bombalandığı, insanlarımızın katledildiği, daha fazla kan ve gözyaşı diyen faşizan uygulamalara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz!
Ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunmaya devam edeceğiz.

Sarayın savaşına, sermayenin talanına karşı Halkın Mühendisleri var!

24.12.2016
Politeknik – Halkın Mühendisleri Mimarları Şehir Plancıları