Meslek örgütleri ve kent dayanışmalarından halkın mühendislerine destek

IŞİD çeteleri tarafından katledilen askerlerin görüntülerinin yayınlanmasının ardından sessizliğini hala koruyan AKP iktidarını protesto eden ve “Ülkeyi kana bulamanıza izin vermeyeceğiz” diyen 7’si mühendis 18 kişinin gözaltına alınması üzerine meslek örgütleri ve kent dayanışmalarından destek mesajları geldi.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu:
23 Aralık Cuma akşamı Galatasaray meydanında “Bu ülkeyi kana boğmanıza izin vermeyeceğiz!” diyerek toplananlara polis saldırmış ve aralarında TMMOB üyesi 4 mühendis, 1 peyzaj mimarı ve 2 mühendislik öğrencisi olmak üzere toplam 18 kişi gözaltına alınmıştır.
Ülkemizde son dönemde yaşanan katliamların, giderek artan asker ve sivil ölümlerinin, kadın cinayetlerinin hesabını soran; başta TMMOB İstanbul Kadın Komisyonu üyesi Pınar Hocaoğulları olmak üzere, gözaltındaki tüm arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.
Bombalar, patlamalar, gözaltılar ile erkek devlet şiddetine karşı hayatımız için direnmeye; ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunmaya devam edeceğiz.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu:
Aralarında üyelerimizin de bulunduğu 18 kişi yaşanan caniliğe sessiz kalmadığı için bugün Galatasaray meydanında gözaltına alındılar.
Vahşeti protesto edenler değil, savaşlar durdurulmalıdır. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.

EMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu:
AKP iktidarın savaş politikasına karşı yeter artık kan dökülmesin diye, barış için kardeşlik için, özgürlük için, karanlığa dur demek için `23 Aralık Cuma akşamı Galatasaray meydanında ` Bu ülkeyi kana boğmanıza izin vermeyeceğiz!` diyerek toplananlara polis saldırmıştır. Aralarında TMMOB üyesi 4 mühendis, 1 peyzaj mimarı ve 2 mühendislik öğrencisi olmak üzere toplam 18 kişi gözaltına alınmıştır.
Gözaltına alınanlar arasında önceki dönem yönetim kurulu üyemiz Pınar Hocaoğulları`nın da bulunduğu mühendisler, demokratlar, yurttaşlar bir an önce savcılığa çıkarılmalı ve derhal serbest bırakılmalıdır. Hukuki ve demokratik haklarımızı kullanarak gözaltındaki arkadaşlarımızın takipçisi olacağız.

Emek Mühendisleri:
Dün akşam Galatasaray’da “Bu ülkeyi kana boğmanıza izin vermeyeceğiz!” diyenlere polis saldırmış ve 18 kişi gözaltına alınmıştır.
IŞİD’in askerleri yakmasına bile ses çıkarmayanların, buna tepki gösterenlere uyguladığı baskı kabul edilemez. Ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunmaya devam edeceğiz. Aralarında TMMOB üyeleri de bulunan arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın.
Arkadaşlarımızın yanındayız. Baskılarınıza boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz!

Sarıyer Kent Dayanışması:
Dün IŞİD karanlığına karşı Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen dostlarımızı iktidarın kolluk kuvvetleri göz altına alındı. Gözaltılarda Sarıyer Kent Dayanışması’ndan dostlarımız da bulunuyor.
Gencecik askerleri vahşice katledenlerle kol kola olanlara açık kamusal alanları bu ülkenin boyun eğmeyenlerine kapatma cüretini gösterenlere; zorbalıklarına, baskılarına inat meydanlarda, sokaklarda hakikati haykırmaya devam edeceğiz.
Hakikati cesurca haykıran dostlarımızın yanındayız.
Bu ülkeyi kana boğamayacaksınız!

Kuzey Ormanları Savunması:

Asker katleden İŞİD serbest, askerlerin hesabını soran yaşam savunucuları gözaltında! #tarihunutmaz

Ihlamur Parkı Dayanışması:
Dayanışmamızdan Rüya Kurtuluş, Nurten Atagül, Ersin Kiriş, Pınar Hocaoğulları katledilen askerler için protesto sırasında gözaltına alınmıştır.

politeknik.org.tr