Politeknik Panel-Forumu Yapıldı !

2. Politeknik Panel-Forumu 18 Ekim günü EMO İstanbul Şube’si toplantı salonunda gerçekleştirildi.

“Mühendisler, Mimarlar ve Şehir Plancıları AKP’yi neden aklamıyor!” başlığıyla gerçekleştiren panel-forum 40’a yakın izleyici tarafından takip edildi.

Etkinliğin moderatörlüğünü Makine Mühendisi Ertuğrul Bilir yaptı. Etkinliğin son anda gerçekleştirlen yer değişikliği hakkında katılımcıları bilgilendiren Bilir bu davranışın anti-demokratik ve kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bilir ayrıca etkinlikte yer alacağı duyurulan Beyza Üstün Hoca’nın programındaki değişiklik nedeniyle panelde yer alamayacağını duyurdu.

Ertuğrul Bilir’in yaptığı girişin ardından ilk olarak ÇMO Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Kilim “AKP’nin çevre politikaları” üzerine bir sunum gerçekleştirdi.
Sunumun ardından EMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Pınar Hocaoğulları ‘AKP’nin enerji politikaları” sunumunu gerçekleştirdi.
Daha sonra söz alan ŞPO Yönetim Kurulu üyesi Hakan Karademir ise ‘AKP’nin kent politikaları’ üzerine dinamik bir sunuş yaptı.

Verilen aranın ardından ‘The Corporation’ filminden Bolivya’da suyun özelleştrilmesine karşı halkın direnişini anlatan bölümler gösterildi.

Son olarak gerçekleşen Forum bölümünde ise AKP hükümeti döneminde yaşanan hak kayıplarına karşı teknik elemanların hak mücadelelerindeki konumuna değinildi. Bu bölümde yapılan konuşmalarda TMMOB’nin haklar mücadelesinde durduğu nokta; olumlulukları kadar hataları ve yetersizlikleri de dile getirildi.

Politeknik.org.tr – İstanbul

 Not: Etkinlikte yapılan konuşmaların notlarını önümüzdeki günlerde okuyucularımızla paylaşacağız.