3. Rant Köprüsüne Karşı Mücadele Büyüyor

Mart 2008’de 3. rant köprüsüne karşı kurulan, 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu büyüyerek eylemlerine devam ediyor.

22 Mart 2008’de Dünya Ormancılık Haftası kapsamında Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin Sarıyer / Havantepede gerçekleştirdiği basın açıklamasının ardından kurulmasına ihtiyaç duyulan platform, daha sonra Sarıyer Meydanı’nda kitlesel bir basın açıklamasıyla 3. rant köprüsüne karşı olduklarını ve bu köprünün yapımına karşı ne gerekiyorsa sonuna kadar yapacaklarını basına ve halka duyurdu. Yaz boyunca birçok bilgilendirme toplantısı ve şenliklerle etkinliklerine devam eden Platform, bugün de (19.10.2008) Tarabya meydanında yaklaşık 600 kişinin katılımıyla coşkulu bir yürüyüşün ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Hacıosman’dan Tarabya meydanına yaklaşık 4 km. lik yol boyunca, Cumhuriyet, Ömürtepe, Tarabya merkez mahallelerinden halkın yoğun ilgi ve desteğiyle gerçekleştirilen yürüyüş boyunca “köprüyü yapanlar memleketi satanlar”, “köprü değil insanca yaşam”, “ormanına suyuna mahallene sahip çık”, “köprü yıkılsın Tayyip altında kalsın”  sloganları yoğunlukla kitle tarafından atıldı. Tarabya meydanına ulaşıldığında, Beykoz’dan bir tekneyle gelen Platform bileşenleriyle birleşen kitle adına basın açıklamasını YTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Zerrin Bayraktar okudu.

Basın açıklaması metninde; olası 3. köprünün iddia edildiği gibi ulaşım problemlerini çözmeyeceği, aksine daha da içinden çıkılmaz bir hale getireceği, kuzey ormanlarının ve su havzalarının yok olacağı ve bölgedeki halkın barınma ve insanca yaşam hakkını tehdit ettiği dile getirildi. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, 3. köprünün yapılması İstanbul halkına, kente, çevreye ve doğaya karşı işlenmiş bir suç olacağı vurgulandı.

Basın açıklaması, 3. rant köprüsü söylentilerinden vazgeçilinceye kadar mücadeleye devam edileceği vurgulanarak sona erdi.

TMMOB’nin 7 şubesiyle temsil edildiği Platformda, mahalle muhtarları, mahalle dernekleri, belediye meclisi üyeleri, çevre dernekleri, çeşitli demokratik kitle örgütleri ve sendika şubeleri gibi toplumun her kesiminden örgütlü, duyarlı kurumlar bir arada bulunuyor.

Politeknik.org.tr – İstanbul