Politeknik Deprem Etkinlikleri Yaygınlaşıyor
Spread the love

İstanbul’da Avcılar, Okmeydanı, Çağlayan ve Gültepe ve İTÜ ’de Politeknik’in katılımıyla deprem panelleri gerçekleşti.


19 Kasım’da Okmeydanı, 20 Kasım’da Avcılar ve Çağlayan ve 21 Kasım’da Gültepe Halkevleri’nde, Jeofizik mühendisleri Yrd. Doç. Dr. Ferhat Özçep’in, Ar. Gör. Savaş Karabulut’un ve Van destek ekibinden Politeknik üyelerinin katılımıyla deprem sunumları gerçekleştirildi.

Sunumlar genel olarak; Van izlenimleri, deprem olayının teknik boyutları, fay- deprem ilişkisi, depremin büyüklüğü ve şiddeti kavramları, zeminlerin özellikleri, Türkiye’de gerçekleşen depremler, Van’ın depremselliği, depremin nesnel aksaklıklara göre yıkıcı etkisi, bireysel olarak deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası için alınması gereken önlemler, bilimsel, kalıcı, halkçı afet hazırlık ekipleri kurma başlıkları altında gerçekleşti.

Bu panellerin yanında Politeknik-Genç de İstanbul Teknik  Üniversitesi’nde 22 Kasım salı günü deprem paneli gerçekleştirdi. İTÜ Maden Fakültesi İhsan Ketin salonunda gerçekleştirilen panel, Kolektifler ile beraber düzenlendi.

Yrd. Doç. Dr. Ferhat Özçep’in, Ar. Gör. Savaş Karabulut ve İnşaat Mühendisi Ali Duman’ın yanı sıra Halkevleri Barınma Hakkı atölyesinden şehir plancısı Başar Alipaça katıldı.  Van’dan izlenimlerin paylaşılıp, teknik anlamda depremin incelenmesinden sonra AKP’nin İstanbul’da başlattığı kentsel dönüşüm planlarının olası bir depremle bilimsel ve insancıl yönden uzaktan yakından ilgisi olmadığı, Van depreminin ardından devreye sokulan planların bu çatıda değerlendirildiğinde sadece rant arayışından başka bir şey olmadığı tartışıldı.

Politeknik’in mahalle ve üniversitelerdeki deprem etkinlikleri önümüzdeki günlerde de devam edecek.

politeknik.org.tr

 

 

 

 

 


Spread the love