Politeknik Panel-Forumuna MMO İstanbul Şube Engeli
Spread the love

Cumartesi günü yapılacak olan panel-forumumuz MMO İstanbul Şube yönetimi tarafından anti-demokratik bir tavırla karşılaştı.

Politeknik.org.tr olarak haftalar öncesinden yazılı olarak başvurarak Şube toplantı salonunu etkinlik için kullanmak istediğimizi belirttik. Talebimizin kabul edildiği bize sözlü olarak bildirildi. Mevcut güven ilişkileri temelinde yazılı cevap isteme gereği duymadık.

Etkinliğe üç gün kala 15 Ekim Çarşamba sabahı Şube Müdürü tarafından başvuruyu yapan arkadaşımız aranarak etkinliğin üçüncü bölümü olan “Hak Mücadeleleri ve TMMOB oturumunda TMMOB’un tartışılacağını, bu haliyle etkinliğin Odada yapılmasının sıkıntı çıkaracağını” belirtti.

Arkadaşımız ise “konunun odaya yapılan başvuruda belirtildiği gibi “Mimarlar, Mühendisler, Şehir Plancıları AKP’yi Neden Aklamıyor” olduğunu, ancak bu konu ele alınırken mühendislerin örgütlü gücü olan TMMOB’nin hak mücadelelerinin neresinde durduğunun olumluluk ve olumsuzluklarıyla dile getirilmesinin doğal olduğunu” belirtti. Bunun üzerine yetkili bu koşullarda salonun kullandırılmayacağını ifade etti. Bu tavır daha sonra yapılan görüşmelerde Şube Başkanı tarafından da teyit edildi.

TMMOB biriminde TMMOB konuşulması engelleniyor
Şube yetkililerinin, “Siz bu başlığı bize bildirmemiştiniz. Bizi kandırmış oluyorsunuz” mazereti geçerli değildir. Etkinliğimizin ana konusu şube yönetimine baştan bildirildiği şekildedir. Herhangi bir gizleme ve değiştirme yoktur. Program netleştiğinde de herkesle birlikte MMO İstanbul Şube’ye de afişler iletilmiştir. Biz şimdiye kadar etkinlik için salon talebinde bulunduğumuz hiçbir “demokratik” kurumdan konuşmacıların ne konuşacağına ilişkin sınırlama ve denetimle karşılaşmadık. Bizler de yetkili ve yönetici olduğumuz demokratik kurumlarda demokrat ve devrimcilere bu şekilde bir yasakçılık yapmadık. Bundan sonra da “demokratik” tavır bu şekilde olmaya devam edecektir.

“TMMOB’nin salonunda TMMOB’nin eleştirilmesi doğru olmaz, sıkıntı yaratır” şeklindeki mazeret de geçerli değildir. Bizler o zaman örneğin hiçbir sendikanın toplantı salonunda emek hareketinin içinde bulunduğu durumu, sendikal krizi vb. tartışmamalıyız. Ayrıca oturumun konu başlığı “TMMOB’nin eleştirisi” değil, “Hak Mücadeleleri ve TMMOB” dir. Şube yetkilileri mutlak şekilde eleştiri olacağına demek ki şimdiden emindir. “Sıkıntı”, yapılan işin kendisinde değil, yöneticilerin kafasında ve önyargılarındadır.

Bizim uzun süredir dikkat çektiğimiz, anti-demokratik tavırlar maalesef TMMOB ve bağlı odalarda giderek çoğalmaktadır. MMO İstanbul Şube yetkililerinin bu tavrı eleştiriye tahammülsüzlüğün geldiği boyutu göstermektedir.

Herşeye rağmen etkinliğimiz EMO İstanbul Şubesi yönetiminin sağduyulu ve yapıcı tavrı sonucu aynı gün ve saatte EMO İstanbul Şube toplantı salonunda gerçekleştirilecektir.

 

politeknik.org.tr 


Spread the love