Hasan Balıkçı’yı Anıyoruz

Elektrik Mühendisi, Hasan Balıkçı, Adana TEDAŞ’ta çalışırken, kaçak elektrik kullanarak kamunun kaynaklarını yağmalayan sanayi kuruluşları ile mücadele etmiş; ve bu mücadele sırasında rüşvet çarkının içindeki bakanlık ve TEDAŞ bürokratlarının tepkisini çekmişti. Şanlı Urfa’ya sürülerek cezalandırılan Balıkçı, burada, 18 Ekim 2002’de kiralık katillerce, vurularak öldürüldü.

Beş buçuk yıl süren dava sürecinin, 17 Eylül 2008’de yapılan son duruşmasında, sanıkların ödeneksizlik bahanesiyle, cezaevinden getirilmemiş olması nedeniyle dava yeniden ertelendi. Bu durum, davanın zaman aşımına uğratılması ihtimalini akla getirirken, davaya katılan TMMOB yönetici ve üyeleri ve Adana Temel Haklar derneği üyeleri tarafından Urfa Adliyesi önünde protesto edilmişti. Balıkçı davasının duruşması bugün görülecek.

TMMOB başkanı Mehmet Soğancı dava ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hasan Balıkçı, TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği ve EMO Adana Şube yöneticiliği sırasında, öncesinde ve sonrasında TMMOB çalışmalarının önemli bir ismi olarak var olmuş ve TMMOB tarihinin kaybettiği değerleri arasında yerini almış bir TMMOB gönüllüsüdür. Ve çalışma alanında, kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede alçakça bir saldırı sonucu katledilen Hasan Balıkçı davasında, ödenek yokluğu nedeniyle sanıkların mahkeme huzuruna çıkarılamamaları nedeniyle karar alınamamıştır.”

“Hasan Balıkçı’nın katledilişinin 6. yılında hala karar alınamaması vicdanlarımızı yaralamaktadır” diyen Soğancı; altı yıldır olduğu gibi 17 Ekim 2008’de Şanlıurfa’da yapılacak bu duruşmada da Hasan Balıkçı’nın ailesi, arkadaşları, EMO Merkez ve Adana Şube Yöneticileri ile TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu’nun bulunacağını; Balıkçı’nın yalnız olmadığını göstereceklerini açıkladı.

EMO Adana Şubesi tarafından 18 Ekim 2008 Cumartesi günü gerçekleştirilecek Hasan Balıkçı Anma Etkinlikleri kapsamında Balıkçı‘nın mezarı başında saat 11.00‘de anma töreni gerçekleştirilecek.  Aynı gün saat 16.00‘da Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi‘nde “Enerji Politikaları, Özelleştirme ve Kamu Mücadelesi” konulu panel gerçekleştirilecek.

 

Politeknik.org.tr

 

 

Hasan Balıkçı kimdir.
 
Hasan Balıkçı, 1961’de Adana’nın Seyhan ilçesi, Kayışlı köyü’nde doğar. ilkokulu aynı köyde bitirdikten sonra, ortaokul ve liseyi adana’da okur. bu süre boyunca hem okula devam eder, hem de ırgat olarak çukurova’nın tarlalarında çalışır. Yetmişli yılların sonunda başladığı ilerici-devrimci mücadeleyi hayatının sonuna kadar aralıksız devam ettirir. YTÜ elektrik mühendisliği bölümü’nü 1987 yılında bitirir. 12 eylül’ün antidemokratik–faşist uygulamalarına rağmen, öğrenci derneklerinin kurulmasına öncülük eden devrimcilerden biri olur. 1988 yılında mücadele ve okul arkadaşı Şengül ile evlenir. Açelya ve İdil adında iki çocuğu olur. 1989 yılında TEK’te çalışmaya başlar. İlk görev yeri olan Ağrı’da 4 yıl kalır. 1993 yılında adana Tedaş’a gelir.

Adana Enerji Yapı Yol-Sen’in kurucusu ve başkanı olur. 1998–2000 yılları arasında Adana EMO yönetim kurulu üyeliği ve İKK sekreterliği yapar. öğrenciliği ve çalışma hayatı boyunca defalarca soruşturmalara ve disiplin cezalarına uğrar.

Biygrafi kaynak: +İvme Dergisi