Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Planı Açıklandı

Beyoğlu Belediye Meclisi 21 Eylül Cuma günü yaptığı olağanüstü toplantı ile Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’ni karara bağlamak istedi. Belediye meclis üyelerinin kentsel dönüşüm planını incelemek için ek süre istemesi üzerine toplantı karara bağlanmadan sonuçlandı. Bu hafta yapılacak olan toplantıyla proje kararının verilmesi bekleniyor.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin kapsadığı bölge 1976’da tarihi sit alanı ilan edilmişti. 2010 yılında ise bölgenin içinden 14 parça ayrılarak tarihi sit alanı ilan edildi. Belediyenin planına göre, sit alanında bulunan ayak ve nişan taşlarının tümü ayrılan 14 parça içerisinde açılacak olan müzede sergilenecek. 

Proje, 1 milyon 650 bin metrekarelik alanda 4 bin 500 dükkan ve 5 bin 300 binayı kapsıyor. Piyalepaşa, Fetihtepe, Kaptanpaşa ve Keçecipiri mahallelerini kapsayan proje 100 bine yakın insanın hayatını etkileyecek.

Deprem riski var diye yıkılan evlerin yerine 8-9 katlı binalar dikilecek
Proje kapsamında bulunan binaların tümünün yıkılması planlanıyor. Proje kapsamındaki alan 1. Derece Deprem Bölgesi olduğu için hassas jeolojik etütlerin yapılması gerekiyor. Deprem riskinin olduğu bu alanın büyük bir bölümünde ‘yüksek yoğunluklu’ konutlar yapılması planlanıyor.

politeknik.org.tr