Öğrenciler Dikmen Vadisi’ne Amfi Tiyatro Yapıyor

Mühendislik ve mimarlık öğrencileri Dikmen Vadisi halkı ile beraber, Dikmen Vadisi’nde Amfi Tiyatro yapımına başladı.
 
Mühendislik ve mimarlık öğrencilerinin, bir süredir yürüttüğü kamusal alanın yeniden inşası tartışmaları sonucunda, ilk pratik çalışmasına Ankara Dikmen Vadisinde başladığı amfi tiyatro yapımıyla başladı. Dikmen Vadisi’nde yaklaşık 5 yıldır Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel/rantsal dönüşüm projelerine karşı sürdürülen barınma hakkı mücadelesi yeni bir evreye girmiş bulunuyor. 5 yıldır belediyenin sürdürdüğü mahalleyi yok sayma, hizmet götürmeme politikası karşısında Dikmen Vadisi halkı kendi yaşam alanlarını kendisi kurmaya çalışıyor. 
Öğrenciler Dikmen Vadisi’nin bu mücadelesine, halkın hizmetine sunulacak bir kültür mekanı ile destek oluyor. Tüm projelerini öğrencilerin oluşturduğu amfi tiyatronun inşaatı da öğrencilerin ve halkın ortak çalışması ile başladı. 
Her yıl “Festivadi” adıyla gerçekleştirilen ve bu yaz 3.’sü düzenlenecek olan Dikmen Vadisi Halk Festivali‘ne yetiştirilmesi planlanan amfi tiyatro çalışmasına Gazi, Ortadoğu Teknik, Ankara ve Atılım üniversitelerinden öğrenciler katılıyor. 
Bu çalışmalarını yaşam alanlarının yok edildiği Türkiye’nin tüm bölgelerine yaygınlaştırma hedefi taşıdıklarını söyleyen öğrenciler, önümüzdeki günlerde çalışmalarını afiş ve tanıtıcı broşürlerle yaygınlaştıracaklarını, daha fazla öğrencinin katılımını sağlayacaklarını belirtiyorlar.  
 
 
politeknik.org.tr