ODTÜ Değil Gökçek Yıkılacak!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in basına yansıttığı “ ODTÜ binalarının kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılacağı” açıklamasına ODTÜ’lü öğrencilerin tepkisi gecikmedi. 24 Temmuz günü, saat 16:30’da Büyükşehir Belediye binasının önünde ODTÜ’lü öğrenciler “ODTÜ BİZİMDİR” pankartı açarak 400 kişinin katıldığı bir basın açıklaması yaptı.

Saat 16.00’da alkışlar ve sloganlarla ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde toplanan öğrenciler, minibüslerle harekete geçti. Meclis kavşağında bir araya gelen öğrenciler buradan Ankara Büyükşehir Belediyesi binası önüne doğru harekete geçtiler. Yürüyüş sırasında Ankara halkı da alkışlarla ODTÜ’lülere destek verdi. Belediye binası önünde toplanan öğrenciler basın açıklamasını burada okudular.

 

Gökçek’e dur diyeceğiz

Açıklamada, “ODTÜ’nün 45 binasının ruhsatsız olduğu ve yıkılması gerektiği” beyanıyla kentsel dönüşüm adı altında Ankara’yı yağmaya açan, Dikmen ve Mamak halkını evinden eden ve Ankara halkına zehirli su veren Gökçek’in pervasızlıklarına bir yenisini daha eklediği, tarihi ve toplumsal olaylara duyarlığıyla bilinen ODTÜ’nün bir rant alanına çevrilmek istendiği belirtildi.

Gökçek’in ve AKP’nin tüccar belediyecilik anlayışına da değinilen açıklamada kendinden başka kural tanımayan ve Ankara’da diktatörlük kurduğunu sanan Melih Gökçek’e ODTÜ’lülerin “dur” diyecekleri ifade edildi.

 

Şengül:Basit bir imar tartışması değil

Basın açıklamasını ardından söz alan TMMOB Şehir Plancıları Odası Başkanı Tarık Şengül de ODTÜ arazisi üzerindeki tartışmanın basit bir imar mevzuatı tartışması değil, AKP’nin kamusal alana saldırı politikalarının bir sonucu olduğu, Gökçek’in kamusal alanı halka açma vaadiyle zenginlere rant kapısı açtığı, Gökçek’in Eymir’e gözünü diktiği ve Eymür’i kamusal alan olmaktan çıkaracak iş ve alışveriş merkezleri ve konut projelerinin peşinde koştuğu, ODTÜ arazisinin halihazırda bir kamusal alan olduğunu belirtti. Gökçek’in belediye başkanı olduğundan beri yasada yaklaşık 1500 küçük ölçekli değişiklik yaptığını, TMMOB’un Gökçek’e bu yüzden açtığı davaları kazandığını ve Gökçek’in kanunlara karşı geldiğini ekleyen Şengül, Gökçek’in özel üniversitelerle uğraşmak yerine Ankara’nın en büyük yeşil alanlarından biri olan ODTÜ’yü bir avuç zengin azınlığa açmakta direttiğini açıkladı.

 

Ankara’nın kültürü ve tarihine göz dikti

Ankaram Platformu dönem sözcüsü olan İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nin Başkanı Nevzat Ersanise, Şengül’den sonra söz alarak, Gökçek’in Ankara’nın kültürüne ve tarihine göz diktiğini, ODTÜ’ye karşı başlattığı saldırının AKP’nin zihniyetini yansıttığını, rant için birinci derce sit alanı ODTÜ’ye saldırdığını, fakat ODTÜ’yü yıkamayacağını belirtti.

Dikmen Vadisi’nden Tarık Çalışkan da Gökçek’in rant için Mamak’a, Dikmen’e saldırdığı gibi ODTÜ’ye de saldırdığını ifade ettikten sonra Dikmen’e, Mamak’a, ODTÜ’ye yıkım için gelenlerin karşılığını bulacağını söyledi.

Basın açıklamasının sonunda bir ODTÜ öğrencisi de konuşma yaparak “ODTÜ yürüdüğünde Türkiye yürür. ODTÜ yürüdüğünde memleket sevinir. Çünkü ODTÜ’lü öğrenciler bina, ev, ocak yıkmazlar. Tarihine bakıldığında öğrenciler şehir şehir kasaba kasaba köy köy dolaşmış, köprü okul ev yapmıştır, yıkmamıştır.” dedi.

Basın açıklaması, öğrencilerin Gökçek için yazdıkları şarkı ile son buldu.

 

kaynak: sol.org.tr – ivme dergisi