ODTÜ Yapı Topluluğu ve ODTÜ Genç-İMO’dan LİMAK’lı ‘Kariyer’e Protesto

ODTÜ’deki  Kariyer Günleri etkinliğine gelen LİMAK şirketi temsilcileri dün, ODTÜ Yapı Topluluğu ve ODTÜ Genç-İMO tarafından protesto edildiler.

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’ne bugün kalifiye öğrencileri “kariyer” hayalleriyle bünyelerine katmaya çalışan LİMAK şirketi kariyer günü düzenlemeye geldi. ODTÜ Yapı Topluluğu ve ODTÜ Genç İMO ABD’nin İncirlik’teki üssüne ilkokul, ortaokul, lise binaları ve spor tesisi inşaatı projesine, yine uçakları oradan kalksın ve Irak’taki Afganistan’daki masum çocukların üzerine bomba atsın diye İncirlik Havaalanı Akaryakıt Tesisi İnşaatı Projesine, Afganistan’lara daha iyi “demokrasi” getirebilsin diye ABD’li askerlerin kullanımı için Afganistan Ana Ulaşım Artesinin rehabilitasyonu kapsamında Kabil-Salang-Doshi yolu rehabilitasyonu projesine  ya da daha 3 ay önce 6 kişinin hayatını kaybettiği, 11 kişinin yaralandığı, 1 kişinin de kaybolduğu Giresun seline neden olan deniz ile şehirler arasına set çeken Karadeniz “utanç” yolunun inşaası projesine sahip LİMAK şirketini protesto etti.

ODTÜ mezunu bir mühendis olan şirket sorumlusu yaşadığı “mühendislik tecrübelerini” anlatmak istediğini söyleyince öğrenciler ilkeli mühendisliğin ne olduğunu, Karadeniz Sahil Yolu projesinin sebep olduğu sel  felaketini ayrıca yarattığı doğa tahribatını, NATO’ya inşa edilen tesisleri , sorarak şirket sorumlularını köşeye sıkıştırdı. Şirket sorumluları bilimsel verileri reddeden bir  aymazlıkla öğrencilerin sorularını yanıtlamak yerine projelerin sorumlularının kendileri olmadığını iddia etti.

Konuşmalarında mühendisliğin kâr için değil toplum yararına kullanılması gerektiğini vurgulayan öğrenciler, bunun ardından alkışlı protestoyla toplu bir şekilde salonu terk etti.

politeknik-genç