Cumartesi Belgeselleri / SaturDox – Ocak – Haziran 2010, Tütün Deposu

DEPO’da belgesel buluşmaları
DEPO’da iki haftada bir Cumartesi günleri, DOCUMENTARIST’in seçtiği filmlerle tematik belgesel gösterimleri düzenleniyor.
9 Ocak’taki ilk gösterimin konusu Balkanlar, konuğu ise Tanıl Bora…

İki yıllık geçmişiyle belgesel alanında önemli bir boşluğu dolduran İstanbul’un genç sinema etkinliği DOCUMENTARIST, DEPO ile birlikte 9 Ocak 2010’dan başlayarak iki haftada bir cumartesi günleri belgesel gösterimleri düzenliyor. “Cumartesi Belgeselleri / SaturDox” başlığı altında Tütün Deposu’nda gerçekleşecek olan gösterimlere, filmin temasıyla ilgili bir uzman veya akademisyenin sunumu eşlik edecek. Filmler, DOCUMENTARIST tarafından dünya belgesel sinemasının nitelikli örnekleri arasından seçilecek, ayrıca yerli belgeselcilerin filmlerine de yer verilecek.

Cumartesi Belgeselleri’nin ilk 6 aylık programında; Balkanların ‘ortak’ kimliğinden Hrant Dink cinayetinin perde arkasına, Filistin-İsrail ilişkisinin insani boyutundan Orta Asya’daki şiddet sarmalına müzikle meydan okuyan sanatçılara, İran’daki rejim krizinden Afrikalı göçmenlerin Avrupa’da aradıkları ‘cennet’e, Meksika’daki çocuk işçilerden bir beyin cerrahının Ukrayna’daki insanüstü çabalarına kadar, dünyanın dört bir köşesindeki insanlık hallerine tanıklık eden filmler yer alıyor. DEPO ek binasındaki yeni salonda gerçekleşecek olan gösterimlerde, bütün bu konular perdeye yansımakla kalmayacak, o konulara vakıf olan uzman konuklar tarafından masaya yatırılacak.
Etkinliğin açılışı, 9 Ocak saat 17:30’da “Koridor 8” (Corridor 8) adlı filmin gösterimiyle yapılacak. Boris Despodov’un yönettiği film, Kapıkule’den başlayarak bütün Balkanları katedip Adriyatik’e kadar uzanacak, gerçekleşmemiş bir otoban projesinin hikâyesini anlatıyor. Filmin gösteriminin ardından Tanıl Bora ile Balkan kimliği üzerine “Koridorda Yaşamak” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Adres: Tütün Deposu, Lüleci Hendek cad. No: 12, Tophane, İstanbul
Program ve bilgi için: www.depoistanbul.net / www.documentarist.org
İletişim: depo@depoistanbul.net  / info@documentarist.org