Yerleşkesine sahip çıkan ODTÜ’lülere polis saldırısı (Güncelleniyor)

ODTÜ Kavaklık’taki ormanlık alana biri KYK yurdu olmak üzere toplamda 5 blokluk inşaat projesine karşı 55 gündür yerleşkesini savunan  ODTÜ’lülere polis saldırdı. Öğrencilerin ve akademisyenlerin tepkisi devam ediyor.

ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiğim söz’ dediği ve yerleşke içinde ağaçlarında bulunduğu doğal alana yapılmak istenen 5 blokluk kaçak inşaata ODTÜ’lülerin tepkisi devam ediyor. 55 gündür proje alanında nöbet bekleyen ODTÜ’lüler rektör Verşan Kök’ün desteğiyle bu sabah (8 Temmuz) ablukaya alında. Alanı bariyerlerle kapatan polis, ODTÜ’lülere saldırdı. Saldırı sonrası iş makinaları yerleşke içine girmeye başladı.

ODTÜ giriş çıkışlarında kontroller arttırılarak ODTÜ’lülere desteğe gelenler engelleniyor.

Yerleşkeden son gelişmeler:


16.37 Beton mikseri yerleşkeye sokuldu, ODTÜ Rektörlüğü inşaat çalışmalarını sürdürüyor.

15.15 Politeknik, TMMOB Yönetim Kurulu ve Petrol Mühendisleri Odası’na, Verşan Kök hakkında derhal disiplin soruşturması başlatma çağrısında bulundu.

14.40 ODTÜ Kavaklık’ta kaçak inşaat faaliyetleri polis korumasında hala sürüyor.

14.10 Milletvekilleri ile ODTÜ Rektörü V. Kök görüşmesi sonrası ağaç kesiminin durdurulacağı duyuruldu. ODTÜ’lüler inşaat çalışmalarına bir an önce son verilmesini istedi ve Verşan Kök’ü istifaya çağırdı. ODTÜ’lüler yeniden inşaat alanına doğru geçiyor.

13.20 Polisin tüm engellemelerine rağmen ODTÜ’lüler Rektörlüğe yürüyor: AKP elini ODTÜ’den çek!

10:51 Polisin saldırı görüntüleri.

10:50 Polisler öğrencilere saldırıp alandan çıkardı. Binlerce polis eşliğinde ağaçlar kesiliyor.

10:40 Çankaya Belediyesi ruhsatsız olduğu gerekçesiyle alanı mühürlemeye geldi. Ancak polisler belediye yetkililerini içeri almıyor.

09:40 Kavaklık bölgesinde ağaçların kesilmeye başlandığı bilgisi edinildi.

08:48 Polis, darp ederek alandan çıkardığı öğrencilere bir kez daha saldırdı. Ağaç kesimi için getirilen kamyonlardan bir tanesi öğrencilerin üzerine sürüldü.

politeknik.org.tr