Nükleere Karşı İnsan Zinciri

İstanbul Nükleer Karşıtı Platform, Japonya’daki Fukuşima Nükleer Santrali’nde yaşanan felaketin 2′nci yıldönümünde hayatını kaybedenleri anmak ve Mersin’de yapılması planlanan nükleer santrali protesto etmek için Galata Köprüsü’ndeydi.

Nükleer Karşıtı Platform, Japonya’daki Fukuşima Nükleer Santrali felaketini ve Mersin’de kurulması planlanan nükleer santrali Galata Köprüsü’nde protesto etti. Platform üyeleri, Karaköy’den Eminönü’ne yürüdü. Elele tutuşarak köprü üzerinde insan zinciri oluşturan platform üyeleri adına Özgür Gürbüz basın açıklaması yaptı.

Gürbüz konuşmasında, Fukuşima’daki kazanın üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen bölgede hala radyasyona rastlandığını, 95 bin çocuğun yüzde 44′ünde tiroid anormallikler görüldüğünü ve radyasyonun etkisini 4 ya da 5 yıl sonra daha fazla görüleceğini söyledi.

Mersin’de yapılması planlanan nükleer santrale de değinen Gürbüz, nükleer atıkların Rusya’ya gönderileceğinin söylendiğini bu gerçekleştiği takdirde de Boğaz’dan geçecek gemilerin bu atıkları taşıyacağını belirtti. Gürbüz, petrol ve doğalgazın ardından bir de nükleer atık tehlikesinin başlayacağını vurgulayarak “Marmara denizinde balık tutulmayacak ve denize girilmeyecek” dedi.

Gürbüz’ün ardından söz alan Platform üyesi Fidan Üredi, “Davulun sesi uzaktan hoş gelir” misali AKP’nin bu ölümcül elektrik üretim biçiminde ısrar ettiğine dikkat çekti.

Kaynak: Sendika.Org