Nükleer Santrale Karşı Rusya Büyükelçiliği Önünde Eylem

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) ve destekleyen kurumlar 25 Aralık Cumartesi günü Rusya Büyükelçiliği önüne yürüyerek “Nükleer Santral İstemiyoruz” dediler.

Rusya firması tarafından Mersin Akkuyu’da yapımı gerçekleştirilmesi planlanan nükleer santrale karşı 25 Aralık günü Atakule önünde bir araya gelen çevre ve yaşam savunucuları buradan Rusya Büyükelçiliğine bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform’un “Nükleer Santral istemiyoruz” pankartıyla yürüdüğü eyleme, Derelerin Kardeşliği Platformu, Greenpeace, Dikmen ve Mamak Barınma Hakkı Büroları, Halkevleri çevre, enerji ve su hakkı atölyeleri ile Anamurlu üreticiler de destek verdi.

Büyükelçilik önünde basın açıklamasını okuyan Sabahat Aslan Rusya Hükümetinin 40 yıldır verilen mücadelelere rağmen hukuksuz bir şekilde santrali yapmaya çalıştığını belirterek Rus teknolojisinin 1986’da gerçekleşen Çernobil faciasından sabıkalı olduğunu hatırlattı. Aslan Akkuyu’da yapılması planlan VVER1200 modelinin dünyada denenmemiş olduğunu, bu modelin Rusya’da mahkeme kararları ile engellendiğini belirterek “Rusya kendi ülkesinde kuramadığı sabıkalı teknolojisini bizim ülkemizde kurmaya çalışıyor” dedi.

Aslan Rusya hükümetinin asıl amacının elinde kalan eski teknolojiyi Türkiye’ye satmak, imha edemediği ve sürekli radyasyon yayan nükleer atıklarının Akkuyu’ya gömülmesini sağlamak olduğunu vurguladı.

Aslan’ın ardından Anamurlu muz üreticileri de bir konuşma yaparak “Radyasyonlu muz yetiştirmek istemiyorum, radyasyonlu portakal yetiştirmek istemiyoruz” dedi .

politeknik.org.tr