Yaşamı Savunanlar Kadıköy’de Birleşti

İstanbul’a yapılması planlanan 3. Boğaz Köprüsü ile doğayı ve kentleri sermayenin talanına açma girişimlerine karşı yaşamı savunanlar Kadıköy’de buluştu.

Emek ve meslek örgütleri, İstanbul’un farklı mahallelerinden dernekler, platformlar, kitle örgütleri, siyasi partiler, öğrenciler, Kadıköy’de düzenlenen mitingde bir araya gelirken, katılımcılar AKP’nin talan politikalarına ve en büyük rant projelerinden biri olan Üçüncü Köprü’ye karşı hep birlikte karşı duracaklarını bir kez daha dile getirdiler.

Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu’nun düzenleyiciliğinde yüzden fazla kurumu bir araya getiren miting için Beykoz, Sarıyer, Eyüp ve Beşiktaş’tan kalkan motorlar katılımcıların attıkları sloganlar eşliğinde Kadıköy’e yanaşırken,  binlerce kişi mitingin başlama noktası olan Tepe Natilius önünde toplandı.

Üçüncü köprüye, kentsel dönüşüme, HES’lere karşı sloganlarla başlatılan yürüyüşte “Suyumuza, Ormanımıza, Evimize, Toprağımıza Göz Koyanlara Karşı Yaşamı Savunacağız” ana pankartı arkasında katılımcılar kendi pankartları ile mitingde yer aldılar. TMMOB, Halkevleri ve TKP’nin en kalabalık kortejler olarak göze çarptığı yürüyüşte “3. Köprüye Hayır”, “Köprüyü Yapanlar Memleketi Satanlar” , “Köprü Yıkılsın Tayyip Altında Kalsın”, “Dereler Özgürdür, Özgür Akacak”, “AKP Halka Hesap Verecek” sloganları ön plana çıktı. TMMOB’ye bağlı odaların öğrenci üyeleri yürüyüşte yoğunluklu olarak İTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı “Taşkışla Öğrencileri 3. Köprüye Dur Diyor” pankartı arkasında yer aldılar. Bursa başta olmak üzere çevre illerden de katılımcılar ve HES’çi şirket Orya (Ümran Boru) önünde 19 gündür direniş sürdüren Loç Vadisi sakinleri de mitingdeki yerlerini aldılar.    

Kortejlerin miting alanına ulaşmasının ardından başlatılan programda Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu adına Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi yöneticisi Kader Cihan,  Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu adına Prof. Dr Beyza Üstün, İstanbullu kentsel dönüşüm mağdurlarını temsilen Tozkoparan Mahallesi Derneği’nden Ömer Kirişçi ve TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı söz alarak mahallelerini, derelerini, evlerini ve İstanbul’u rantçılara teslim etmeyeceklerini vurguladılar.

Konuşmaların ardından İlkay Yıldırım ve Bandista söyledikleri ezgilerle miting coşkulu bir biçimde sona erdi.

politeknik.org.tr