Nükleer enerji hem pahalı hem tehlikeli

Bugün servis edilen iki haber nükleer enerji tartışmalarının yoğunlaştığı ülkemizde nükleer enerjinin gerçek yüzü konusunda hafıza tazelemek için oldukça faydalı.

Haberlerin biri İngiltere’den diğeri de Japonya’dan…Nükleer atığı temizlemek 73 milyar sterlinİngiltere’de nükleer atıkların temizlenmesinin ve bazı nükleer tesislerin bu maddelerden arındırılarak kapatılmasının maliyetinin tahmin edilen 73 milyar sterlinden fazla olduğu açıklandı.

Avam Kamarası Kamu Hesapları Komisyonu milletvekillerinin bu konuda yaptıkları çalışmaların, maliyetteki dikkat çekici artışı ortaya koyduğu bildirildi.Komisyon raporlarında, ülkedeki nükleer tesislerde gelecek 5 yılda yapılması zorunlu olan çalışmanın maliyetinin 73 milyar sterlin olarak hesaplandığı hatırlatılarak, “bu miktarın şimdiden önemli şekilde arttığı” ifade edildi.Nükleer tesiste, radyoaktif sızıntı meydana geldiJaponya’da bir nükleer yakıt tesisinde az miktarda uranyum tozunun çevreye yayıldığı, kazada bir çalışanın radyasyona maruz kaldığı bildirildi.

Tokyo’nun yaklaşık 45 kilometre güneybatısındaki Yokosuka’da bulunan tesiste meydana gelen kazada, radyasyona maruz kalan santral çalışanı için bir sağlık tehdidi bulunmadığı kaydedildi.

Uranyum sıkıştıran bir ünitenin, inceleme için yerinden sökülen koruma kapsülü olmadan çalışmaya başlaması üzerine, az miktarda uranyum tozunun havaya karıştığı belirtildi.