Harita ve Kadastro Mühendisleri: İşgalci şezlonglara hayır!
Spread the love

İşgalci şezlonglara hayır, bütün şezlonglara özgürlük!

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu kamuya ait taşınmazların yağmalanmasının önünü açan yasa önerisine dair bir basın açıklaması yaparak, yasayı kabul eden vekilleri, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’i ve yasayı hazırlayanları kınadı.

Düzenlemenin, kıyıları tarıma açılacağı veya turizm sektörünün sıkıntılarına çare olacağı şeklindeki iddiaların yalan olduğunu belirten Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası konunun magazinleştirilerek basit bir “şezlong davası” haline getirilmesini de eleştirdi. Düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu vurgulayan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, yasanın kabul edilemez olduğunu belirterek yasanın geri çekilmesi gerektiğini bildirdi.

TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülen Kamuya ait taşınmazların yağmalanmasının önünü açan “Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” kabul edildi. Değişiklik öngörülen TCK’nın 154. Maddesindeki düzenleme ile kamuya ait taşınmazlara tecavüzler şikayete bağlanacak.

Yasa ile ilgili olarak Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin kıyıları kamunun malı olmaktan çıkartıp özel şirketlerin kar amaçlarına terk eden yasa teklifini verenleri ve yasayı çıkaranları kutlarken, konuya dair Yargıtay 20. Hukuk Dairesi Başkanı Ali Özçelik’in itirazını yersiz bularak Yargıtay’ın yanlış yaptığını belirtti.

sendika.org


Spread the love