Nokia Siemens 17 Bin Kişinin İşine Son Verecek

Kablosuz cihaz üreticisi Nokia Siemens Networks (NSN), yıllık 1.35 milyar dolar tasarruf etmek amacıyla 2013’e kadar 17 bin kişinin işine son vereceğini açıkladı. Bu sayı, şirketin toplam çalışanlarının dörtte birini oluşturuyor.


Finlandiyalı Nokia ve Alman Siemens AG’nin ortak olduğu şirket, gelecek dönemde mobil genişbant ağlarına ve hizmetlerine yönelmeyi hedefliyor.

Alınan kararla ilgili açıklama yapan CEO Rajeev Suri, ileride kendi başına bağımsız bir şirket olarak faaliyet gösterme hedefi olan şirketin, karlılık ve nakit yaratma tarafında kendini geliştirmesi için şu anda adım atması gerektiğini söyledi.

Nokia Siemens, Temmuz ayında şirketin bir kısmını özel girişimcilere satma planından vazgeçmiş ve bağımsız bir şirket olarak rekabetini artıracak adımlar atacağını açıklamıştı.

Şirket, mobil ve sabit hatlar üzerinde yapılan iletişim için gerekli altyapı ve servisler pazarındaki sert rekabet nedeniyle kar etmekte zorlanıyordu.

Türkiye’yi etkileyecek mi?
NSN geçen yıl ekim ayında Türkiye’de GSM ve network alanında faaliyet gösteren IRIS Telekom’u satın aldığını duyurmuştu. Söz konusu işten çıkarmaların Türkiye, Asya, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa’da faaliyet gösteren ve 600’den fazla çalışanı olan buİris Telekom’u etkileyip etkilemeyeceği bilinmiyor.

 

 

politeknik.org.tr