Gerze’de Binler Termik Santrale Karşı Buluştu

Termik santral kurulması planlanan Gerze’de Yeşil Gerze Çevre Platformu’nun çağrısıyla gerçekleşen mitinge 10 bine yakın kişi katıldı. Yaşam alanına sahip çıkacağını haykıran Gerzelilerin Anadolu Grubu’na tepkisi büyüktü 
 
Termik santral kurulmasına karşı uzun bir dönemden bu yana mücadele veren ve geçtiğimiz aylarda polis ile jandarmanın saldırısına maruz kalan Gerze halkı, yaşam hakkına sahip çıktığını bugün bir kez daha haykırdı. Gerze Cezaevi önünde buluşan binlerce kişi, buradan mitingin yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Çok sayıda çevreci ve yaşam alanı savunucusunun da destek verdiği mitinge, Yaykıl Köyü’nün çevresindeki köylerden de yoğun bir katılım gerçekleşti. Gerze’deki direnişin en önünde olan kadınlar mor eşarpları ile mitinge kitlesel bir şekilde katıldı. 
“Termikçi şirket, Gerze’yi terk et”, ”Termik santral istemiyoruz”, “Her yer Gerze, her yer direniş”, “Özilhan şaşırma sabrımızı taşırma” sloganlarıyla yürünen mitingde köylüler tepkilerini ve taleplerini renkli dövizleriyle dile getirdi. Dövizlerde ”Çevreyi hor gören, geleceği zor görür”, ”Bana masum olduğunu söyleme yok edeceğin canların sayısını düşün”, “Özilhan her şeyi bilmene gerek yok, haddini bil yeter”, “Cık deyoz duymuyon mu” ifadeleri yer aldı. 
Gerze halkının mitingine çok sayıda kurum da destek verdi. DİSK Emekli-Sen, KESK Şubeler Platformu, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, Derelerin Kardeşliği Platformu, Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu, Munzur Koruma Kurulu, Karadeniz İsyandadır Platformu, Çanakkale Çevre Platformu, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Liseli Genç Umut, Halkların Demokratik Kongresi, ÖDP, Gençlik Muhalefeti, TKP, EHP, Doğa-Der, Aka-Der ve ÖEP yürüyüşte ve miting alanında yerlerini aldı. 
’Yola çıktığımızı görsünler diye buluştuk’ 
Mitingin selamlama konuşmasını yapan Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, temiz hava solumak istediklerini belirterek ”Yurdumuzu termik santral çöplüğüne çevirmek isteyenlere izin vermeyeceğiz” diyerek sözü mitingi düzenleyen Yeşil Gerze Çevre Platformu Sözcüsü Şengül Şahin’e verdi. 
Karadeniz’den sokaklara, evlere, beyinlere yayılan gerilimin, termikçi şirketin insanları öldürme isteği olduğunu belirten Şahin, mitingin gerçekleşme sebebini ”Birileri, bizim dışımızda bizim yaşam alanımız ve hakkımız konusunda yanlış kararlar verirken, kimse bizim sesimize kulak vermiyor diye, yola çıktığımızı ve halen yolda olduğumuzu görsünler diye” olarak açıkladı. 
’Kobay olmayacağız!’ 
Kurulması planlanan termik santralin Yaykıl Köyü’nden Samsuna, Bafra’ya, Ayancık ve Erfelek’e yayılacağına dikkat çeken Şahin, termik santrale ‘hayır’ diyenler olarak birlikte hareket etmenin ve kitlesel bir güç olmanın ne olduğunu göstermek amacıyla buluştuklarını ifade etti. Şahin, Hopa’da, Tortum’da, Solaklı’da, Loç’ta, Bartın’da, Erzin’de, Munzur’da ve benzeri yerlerde kobay olmayacaklarını, zihinlerine korku zincirlerini vurdurtmayacaklarının altını çizdi.
’Tabutlar hazırda ama kimin gireceği belli değil’ 
Gerze’deki süreci özetleyen Şahin, Tuncay Özilhan’a da seslendi. Şahin, ”Eğer şirketiniz şiddetle bizim topraklarımıza girmekte ısrar ederse buradan tabutlar çıkacak, çünkü yaşamımız pahasına topraklarımızı savunmaya kararlıyız. Buraya, yine aynı mantıkla gelirseniz, şiddet yoluyla elde edebileceğiniz tek şey vardır: Tabutlarımızı hazırda tutuyoruz. Ve biz ‘bu tabutlara kimler girecek bilmiyoruz’. Bunu bilin!” sözlerini sarf etti. 
Termik santrale karşı köy köy, ilçe ilçe, il il direneceklerini vurgulayan Şahin, yaşamı ve doğası için direnenlere selam göndererek konuşmasını sonlandırdı. 
’Ölmek var, dönmek yok’ 
Şahin’in konuşmasının ardından Yaykıl Köyü Muhtarı Ahmet Tiryaki söz aldı. Kürsüye “Gerze seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla çıkan Tiryaki, yaşam hakkı mücadelesinden asla vazgeçmeyeceklerini söyledi ve ”Ölmek var, dönmek yok!” dedi. 
Yaykıl Köyü’ndeki direnişte polis ve jandarma saldırısı karşısında etten duvar ören kadınların adına Şükran Aksu ve Melek Akgöz birer konuşma gerçekleştirdi. Aksu’nun ”Orada bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür. Hepimizi köyümüzden kovmaya kalktı, asla vermeyeceğiz köyümüzü” sözleri büyük alkış aldı. Melek Akgöz de mücadele etmekte kararlı olduklarını, termik santrali asla kurdurtmayacaklarını bir kez daha belirtti. 
Gerze yalnız değil 
Sinop Çevre Platformu adına kürsüye çıkan Kayhan Konukçu, başlarına termik santral belasını açanın Tuncay Özilhan olduğunu belirterek herkesi Anadolu Grubu’nu protesto etmeye davet etti. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, CHP Sinop Milletvekili Engin Altay ve Sinop Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Erol Deriç de yaptıkları konuşmalarda Gerze halkının asla yalnız olmadıklarını söylediler. Deriç’in ”Bir sanayi odası projeyi neden desteklemez diye soruyorlar. Çevreye ve halka zararlı bir şeyi kesinlikle destekleyemeyiz” sözleri dikkat çekti. 
’Saçım sakalım ağarana kadar yaşamak istiyorum’ 
Kürsüde son söz gelecekleri ellerinden alınmaya çalışılan çocuklarındı. Anadolu Grubu’nun termik santral projesini meşrulaştırmak için Yaykıl Köyü’ndeki çocukları sünnet etmesinden bahseden bir çocuk, “Santrale karşı çıkınca Tuncay Özilhan sünnet olmama izin vermedi. Beni Yeşil Gerze Platformu sünnet ettirdi. Köyümüze santral istemiyoruz” dedi. Bir diğer çocuk ”Dedemin mezarının üzerinden kül temizlemek istemiyorum” derken, bir başka çocuk da ”Saçım sakalım ağarana kadar yaşamak istiyorum” dedi. 
Miting Gurbetçi Ali, Nazım Hikmet Kültür Merkezi Müzik Topluluğu, Grup Yorum ve Gerze Halkevi Müzik Topluluğu’nun konserleriyle son buldu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Sendika.Org