NKP: ‘Nükleer savaşa ve nükleer faaliyetlere hayır’
Spread the love

Hiroşima ve Nagazaki’ye atam bombası tılmasının 70. yılında İstanbul’da nükleere hayır diyenler Beşiktaş’ta savaşı, nükleeri ve santralleri protesto etti.

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) İstanbul bileşenleri Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının 70. yıldönümü nedeniyle Beşiktaş Kartal Heykeli’nde dün (6 Ağustos) eylem yaptı. Yapılan basın açıklamasında nükleer savaşın hala izinin sürdüğü günümüzde AKP’nin Mersin ve Sinop’ta nükleer santraller açmaya çalıştığı, bu sevdadan derhal vazgeçilmesi gerektiği belirtildi.

“Nükleer sevdasından vazgeçin”
Basın açıklamasını NKP Dönem Sözcüsü Fatoş Negiş Çırnaz okudu. Çırnaz “Halkımızın karşı çıkmasına rağmen AKPhükümeti Mersin ve Sinop’ta nükleer santral yapılması ısrarından vazgeçmemektedir. Bu ısrarın ardında ayrıntıları kamuoyuna açıklanmayan ikili ve kirli anlaşmalar vardır. Bu ayrıntılar içinde ülkemizin nükleer atıkların depolanacağı bir çöplüğe dönüşme riski ile nükleer silahlanma tehdidi de yer almaktadır. Rusya, Japonya ve Fransa ile yapılan iki anlaşmada da nükleer enerji üretiminin dışında uranyum zenginleştirilmesi çalışmalarını hedefleyen yani nükleer silah teknolojisine göz kırpan ek maddeler yer almaktadır. Hükümeti bir kez daha uyarıyor, nükleer enerji üretimi görüntüsü altında nükleer silahlanma sevdasından vazgeçilmesini ısrarla talep ediyoruz. Bu ısrardan vazgeçmeyeceğimizi de bir kez daha hatırlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

nuk_b_1

politeknik.org.tr


Spread the love