NASA’da “muhalif mühendisler” çatlağı

NASA’nın, uzay mekiklerinin yerini alacak yeni Ares roket sisteminde çalışan mühendislerin bir bölümü, işte geçirdikleri zamanın dışında, daha güvenli, daha ucuz ve daha pratik olduğunu söyledikleri alternatif bir roket üzerinde çalışıyor.

Projelerine “Jüpiter” adını veren muhalif bilim adamlarının bu parlak buluşu da Ares gibi Marshall Uzay Uçuş Merkezi ve diğer NASA kurumları çalışanlarının ürünü.Ares projesinde çalışanların boş zamanlarında kendi isimlerini zikretmeden geliştirdikleri bu sisteme emekli mühendis ve başka uzay tutkunları da destek veriyor.

Rakip projeye destek veren mühendislerden Ross Tierney, NASA’daki bir kısım mühendis ve yüklenici şirketin Ares sisteminin planlarının gözden geçirilmesini istediğini, ancak unvanlarının tenzil edilmesi, başka yere sürülme ya da işten kovulma korkusuyla konuşmadığını belirterek, Jüpiter projesine NASA’nın en önde gelen mühendislerinden, yöneticilerine kadar 57 gönüllünün katıldığını kaydetti.Ay seyahati için iki ayrı roket fırlatılmasını öngören muhalif Jüpiter projesi, iki roketin de uzay aracının dış yakıt tankına bağlanmasını öngörüyor. Bu projenin bazı tasarım unsurları, 1980’lerin ve 1990’ların başında üzerinde çalışılan ve hiç kullanılmayan roket sistemlerine benziyor.

Projeyi savunanlar, bunun daha basit ve daha güçlü bir sistem olduğunu, ayrıca NASA’ya 20 yıl içinde geliştirme aşamasında 19 milyar dolar ve işletim sırasında da 16 milyar dolar tasarruf sağlayacağını söylüyor.NASA, geçen yıl hükümetin sorusu üzerine Ay’a yeniden gitme planının 20 yılda 230 milyar dolar olacağının tahmin edildiğini bildirmişti. NASA, Ares için şimdiden 7 milyar dolar harcadı.

politeknik.org.tr