İnşaat Mühendisleri Odası’nda Çağdaş Mühendislere Saldırı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şube’nin gerçekleştirdiği aylık olağan Ankara Şube üye toplantısında şu an yönetimde bulunan Çağdaş Mühendisler grubuna, ‘Mühendislik, Mimarlık ve Planlamada Artı İvme’ grubu üyeleri tarafından fiili saldırı gerçekleştirildi.
 
3 Haziran Çarşamba akşamı Çağdaş Mühendisler Grubu, olağan toplantısını gerçekleştirmek üzere Necatibey Caddesinde bulunan İnşaat Mühendisleri Odasında henüz toplantı düzeni oluşturamadan, İvme grubunun önce sözlü saldırısına uğradı. İçinde yıllardır toplumsal yaşamda ve meslek odalarında demokrasi mücadelesi yürütmüş kişilerin bulunduğu Çağdaş Mühendisler Grubunu, kendilerine bu toplantılarda haksız eleştirilerde bulunulduğu iddiasıyla tehdit eden İvme grubu, sonrasında sözlü saldırısını fiili saldırıya dönüştürdü.
 
Bu eleştirileri yanıtladığı için İnşaat Mühendisleri Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ile Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı’nın da içinde olduğu Ankara Şube yöneticileri de fiziksel saldırıya uğradı. Bunun üzerine duruma müdahale etmek isteyen toplantı yöneticisi ve aynı zamanda TMMOB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Taner Yüzgeç’de aynı saldırıya maruz kalarak yaralandı. Toplantının zorunlu olarak sonlandırılmasından sonra, salon dışında içersinde Politeknik üyesi arkadaşlarımızın da bulunduğu Çağdaş Mühendislere yönelik saldırılar, bir süre devam ettikten sonra İvme grubunun binadan uzaklaştırılmasıyla sona erdi.
 
Çağdaş İnşaat Mühendislerini oluşturan devrimci-demokrat mühendislere yapılan bu saldırı, 2-3 Haziran günlerinde Ankara’ da solun kalbinin attığı sokaklardan biri olan Konur Sokağın kentle bütünleşen özgürlükçü ve kültürel sanatsal yapısını bozmaya dönük gerçekleştirilen faşist saldırıların solda birlikle cevaplandığı bir günde gerçekleştirilmiştir. Ve aynı gün faşizme karşı gerçekleştirilen basın açıklamasından dönen mühendislerin kendilerini sol düşüncenin bir ürünü olarak ortaya koyan bu grubun saldırısına uğraması, yalnızca meslek odalarında demokrasi mücadelesi veren grupları etkilememiş, iki gündür yürütülen omuz omuza devrimci mücadeleyi dışarıda bırakan bir anlayışı da ortaya sermiştir.
 
İnşaat Mühendisleri Odası’na ve Çağdaş-Devrimci-Demokrat İnşaat Mühendislerine yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz.
 

politeknik.org.tr