Üniversitelerde Bilimsel ve Nitelikli Eğitimden Uzak Programlarla Mühendis Yetiştirilemez!
Spread the love

YÖK, “mühendislik tamamlama programı” ile bilimsel ve nitelikli eğitime karşı bir darbe daha vurarak teknik öğretmenleri mühendis yapma kararı aldı.

YÖK tarafından yapılan düzenlemeyle ÖSYM’nin web sitesinden 07.06.2013 tarihinde “mühendislik tamamlama programı” sınav duyurusu yapıldı. 21 Temmuz’da yapılacak sınavla teknik öğretmenlere mühendis olma yolu açılacak.

Nitelikli ve bilimsel mühendislik eğitiminden uzak olan sınav ve “Mühendislik tamamlama programı” ile mühendis diploması pazarlanmaya çalışılıyor.

Mühendislik Eğitimini Basit Sınavlara ve Programlara İndirgeyen Anlayışla Mühendis Yetiştirilemez

Kontenjanların her geçen yıl arttırılırken, AKP’nin her ile bir üniversite söylemiyle açtığı tabela üniversitelerinde akademik kadrodan ve teknik donanımdan yoksun mühendislik fakülteleri bulunurken, YÖK’ün yaptığı bu düzenleme ile mühendislik eğitimi daha da niteliksizleştirilmektedir.

TMMOB’den Kampanya

TMMOB, teknik öğretmenlere mühendislik unvanı verilmesini sağlayacak YÖK`ün “mühendislik tamamlama programı” uygulamasına karşı bir kampanya başlattı. Bu programın ilk duyulduğu andan itibaren üniversite öğrencilerinin tepkileriyle facebook ve twitter’da açılan gruplar, TMMOB’nin kampanyası altında birleşti.

Facebook https://www.facebook.com/groups/direnmuhendis/
Twitter https://twitter.com/DirenMuhendis

Kampanya metnine ulaşmak için tıklayınız.

Kampanyaya katılım için metin imzalanıp YÖK’e veya BİMER’e gönderilebilir.

YÖK:
Fax: 0 (312) 266 47 59
Eposta: webadmin@yok.gov.tr

BİMER:
http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/

politeknik.org.tr 


Spread the love