İstanbullular Parkta Forumda Mahallede Eylemde (Güncelleniyor)

Taksim Dayanışması yayımladığı basın açıklamasıyla “Dayanışma toplantılarında ortaklaşıyoruz, taleplerimizin arkasındayız” dedi. İstanbul’da ise parklarda forum, mahallelerde eylemler devam ediyor

Merter Tozkoparan’da saat 21.00′da tencere tava sesleri yükselmeye başladı. Polis Kenan Yazıcı Blokları’nda tencere tava sesi çıkartan iki kadını “Şikayet var” diyerek gözaltına aldı. Polis kadınları gözaltına alırken mahalle sokağa indi, polisin yanında “Bizi de alın, biz de tencere tava çalıyoruz” diyerek tencere seslerini daha da arttırdı.

İkitelli’de halk “Tayyip istifa” sloganları ile Atakent’e yürüdü.
Koşuyolu-Acıbadem halkı saat 22.00′da Koşuyolu Parkı’nda forumda buluştu.

-Forum yapılacak semt ve parkları: (Forumlar parantez içleri hariç 21.00′da başlayacak)
Koşuyolu-Acıbadem, Koşuyolu Parkı (22.00)
Esenyurt, 5. Sokak Akasya Parkı
Sarıyer-Dağevleri. 2 Temmuz Yaşam Parkı
Üsküdar Fetih Mahallesi, Tahralı Parkı
Yeniköy, Yeniköy Parkı
Kartal, Kartal Parkı
Beşiktaş, Abbasağa Parkı
Elmadağ-Harbiye, Maçka Parkı
Kadıköy, Yoğurtçu Parkı
Ümraniye, Çarşı Parkı
Okmeydanı, Sibel Yalçın Parkı
Beyoğlu, Cihangir Parkı
Göztepe, Göztepe Parkı
Etiler-Akatlar, Akatlar Sanatçılar Parkı
Alibeyköy, Karadolap Belediye Parkı
Fatih, Saraçhane Parkı
Bahçelievler, Egemenlik Parkı
Bakırköy, Bakırköy Meydan
Maltepe, Maltepe Meydanı
Kireçburnu, Ömürtepe Mahallesi Çamlık Piknik alanı (Saat: 20.00)
Hisarüstü-Boğaziçi Üniversitesi, Duatepe Parkı (Saat: 18.00)
 
Sarıyer halkı foruma çağırıyor

Sarıyer halkı da bugün (20 Haziran) Büyükdere Çelik Gülersoy Parkı’nda buluşarak anma etkinliği ve forum yapacak. Saat 20.00 ile 21.00 arasında mum yakma ve durma eylemiyle direnişte hayatını kaybedenleri anacak olan Sarıyerliler, saat 21.00′dan itibaren parkta foruma başlayacak.

21 Haziran’da yine Büyükdere Çelik Gülersoy Parkı’nda buluşacak olan semt sakinleri saat 21.00′dan itibaren Sarıyer Dayanışma Forumu’nu gerçekleştirecek.

19 HAZİRAN’DA NELER KONUŞULDU?

Göztepe Özgürlük Parkı Forumu

Göztepe Özgürlük Parkı’ndaki tenis kortuyla havuz arasında kalan toprak alanda buluşan semt sakinleri yine forumda görüşlerini dile getirdi.

Yürütülen tartışmalarda temsili demokrasinin yetersiz kaldığı ve katılımcı demokrasinin gerektiği vurgulandı.

İktidarın sıklıkla kullandığı hegemonik söylemlere karşıt olarak, katılımcılar birbirleri üzerinde baskıcı bir dil kullanmama, tüm farklılıklara saygılı olma, cinsiyetçi, homofobik ve ırkçı söylemlerde bulunmama ve hiçbir tür ayrımcılık yapmamam konusunda tartışmalar yürütüldü.

Forumda direnişe katılan herkesin siyasi fikirleri ve ideolojileri olduğu, siyasetten ‘korkmamak’ gerektiği ve siyasi konuların karşılıklı dinleme ve saygı göstermeyle konuşulabileceği belirtildi.

Tartışmalarda direnişin etik bir yanı da olduğu için güzel olduğu ve yine bu noktada mevcut siyasi partilerden ayrıldığı söylendi.

Foruma katılanlar kendi yaşam alanlarıyla ilgili söz söyleyebilecekleri platformlar yaratmak ve organize olmak konusunda da görüş belirtti.
 
Mimarlar Odası Forumu

Bu akşam Mimarlar Odası Karaköy Binası’nda da mimarlar tarafından bir forum gerçekleştirildi. Forumda öne çıkan bazı tartışmalar şu şekilde gerçekleşti:

1 İnsanları, Gezi’nin neresi olduğunu bilmeyen kişileri ya da pek gitmemiş kişileri Gezi’nin bu olaylardan önceki halini aktararak bilinçlendirelim.

2 AKP Taksim Projesine ait animasyonlar sunuyor ise, biz de elimizdeki bilgi ve araçlarla, eğer Gezi kalırsa ve düzenlenirse nasıl olacağına dair animasyon hazırlayalım.

3 Taksim civarındaki dolmuş şoförler projenin neden olmaması gerektiğinden bihaberler. Mimarlar ile diğer kişiler arasında iletişimin güçlendirilmesi şart. Bu reklam kampanyalarıyla değil, yüz yüze olmalı.

4 Hükümetin yapmaya çalıştığı şey odaları itibarsızlaştırmak hatta onlara terörist örgütleri demek. Odalarla ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz.

5 Kişilere değil, bu otoriter yapıya karşıyız, sürekli merkezleşmek çabasındansa yeni konuşma şekilleri, yeni diller üretmek zorundayız. Kamu projeleri ihale ile veriliyor örneğin, yarışmalar sadece bunun maşası oluyor. Halbuki katılımcı süreçleri tasarlamamız gerekiyor. Mimarlar olarak fikir paylaşımı şeklinde üretmeliyiz işleri, kent üzerinde sadece bizim sesimizin olmadığını kabullenmeliyiz.

6 Nasıl oluyorsa, bizim okuduğumuz her şeyi bizden iyi bilen bir başbakanımız var. Bununla nasıl başa çıkacağız? Dayanışma olarak örneğin bir eyleme katıldığımızda, kendi içimizde bile 80 bileşenden çoğu eksik oluyordu bu zamana dek. Halbuki biz tüm bu olayların ana motoru olduk, biz mimarlar yatırımlar için image maker olmaktan öteye geçmeliyiz

7 Sosyal medyayı kullanarak biz örgütleniyoruz ama bunu kullanmayanları bilinçlendirmek lazım. Daha akıllıca, daha sağlam hamleler yapmak lazım. Kamusal alanın değerini arttırmak lazım.

8 Burada anlattıklarımızı Abbasağa’daki gibi park forumlarında anlatmalıyız asıl. Parklardaki forumlarda bulunalım.

9 Bu kadar gazı, şu an mimarlık konuşmak için yemedik. Memleket memleket gezelim, durumu başkalarına anlatalım. Yeniden neden seçilmemesi gereken bir hükümet olduğunu açıklayalım bunun.

10 Parkı sanat parkı olarak lanse etmek lazım. Parka sanatsal bir işlev vermek lazım.

11 Gezi için de, Ekümenopolis gibi bir film yapılabilir. İstekli genç arkadaşlar Oda dahil, organizasyonlara girmekten çekinmesinler.
 
Bakırköy Forumu

Bakırköy Meydan’da gerçekleştirilen forumda, bundan sonraki forumların Çamlık Parkı’nda yapılması yönünde karar alındı. Bakırköy Dayanışma adına bir Facebook hesabı açılıp, tartışmaların buradan yayılması fikri ortaya çıktı.

Forumda öne çıkan düşüncelerden biri de halkın Gezi Parkı sayesinde zulme karşı mücadele etmeyi öğrendiği oldu, Roboski ve Reyhanlı’nın unutulmaması gerektiği vurgulandı.

Forumdaki tartışmalarda yaratıcı ve dönüştürücü yeni eylemler üretilmesi gerektiği konuşuldu. Ekonomik boykot fikri de forumda tartışıldı.
 
Ataşehir Parkı Forumu

Ataşehir Parkı’nda bir araya gelen semt sakinleri de gerçekleştirdikleri forumda bazı kararlar aldı.

Her gün yeni bir gündem maddesiyle parkta buluşma kararı alan katılımcılar, diğer parklarla benzer şekilde tartışmaların yayılabilmesi adına bir Facebook hesabı açma kararı aldı, Twitter etiketi olarak #parklarbizimatasehir belirlendi.

Bugün yapılacak olan forumun gündem başlıkları da şu şekilde belirlendi:
Diğer grupla birlikteliği oluşturmak
Ataşehir forumu olarak öncelikli isteklerimizi belirlemek
Facebook grubunu hangi amaçlarla kullanacağımızı tanımlamak.
 
Bebek Parkı Forumu

Bebek Parkı’nda yapılan forumda dışlayıcı değil kapsayıcı olması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı. Daha önceki süreçlerde ezilen gruplara ve ötekileştirilenlere karşı özür borcu olduğu belirtildi.

Forumda %10 barajını düşürmek veya kaldırmak için neler yapılabileceği tartışıldı ve mahalle örgütlenmeleriyle halka yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılması gerektiği dile getirildi.

Eylemin sürekliliğini sağlama, çalışma grupları oluşturma ve diğer parklarla koordinasyonu sağlama konuları da forumda sıkça dillendirildi.
 
Yeniköy Forumu

Yeniköy’de gerçekleştirilen forumda kentin dokusuna sahip çıkmaya yönelik tartışmalar ön plana çıktı. Yeniköy’de parka yapılması planlanan camiye karşı çıkan semt sakinleri, cami yapımı için ağaçların kesileceğini belirttiler.

Bölgede yeterli sayıda cami olduğunu belirten katılımcılardan biri yıllardır cami, kilise ve sinagogların arasında kardeşçe yaşadıklarını, bundan sonra da kardeşçe yaşamı savunmaları gerektiğini dile getirdi.

Yapılması ‘kararlaştırılan’ camiye karşı imza kampanyası başlatıldığı ve bu kampanyanın yayılması için çalışmalar yapılması gerektiği belirtildi.

Söz alan başka bir konuşmacı da Akaretler’de kendilerine saldıran polislerin ‘Siz Ermenisiniz’ diye bağırdığını ifade etti.

Hükümetin tüm uğraşlarına rağmen ayrışmaya gitmekten kaçınmak gerektiği konusunda tartışmalar yürütüldü.

Forumda, Facebook’taki Yeniköy sayfası üzerinden tartışmaların yaygınlaştırılması yönünde karar alındı.
 
Maçka Parkı Forumu

Maçka Parkı’nda yapılan forumda AKP seçmenine nasıl temas edilebileceği tartışıldı. Forumlarda tartışılanların sokağa duyurulması gerektiği dile getirildi. Bunun için forumları birleştiren bir platform kurulması, bültenler hazırlanarak sokaklarda dağıtılması, Pazar günleri piknik düzenlenmesi fikirleri tartışıldı.

Parktaki forumda önümüzdeki iki pazar gününün piknik yerine LGBT bireylerin onur yürüyüşlerine katılma kararı alındı.

Mevcut politika ve politikacılarla mücadele edebilmek adına örgütlenmenin şart olduğu konusundaki fikirlerin de tartışıldığı forumda BDP’nin seçim taktiği uygulanarak bağımsız adaylar çıkarma konusunda da görüşler dile getirildi. Bugün yapılacak olan toplantıda seçim barajına karşı mücadele ve Meclis’e girme yolları konusunun ele alınması yönünde karar alındı.
 
Üsküdar Doğancılar Forumu

Forumda ‘Üsküdar Dayanışma’ adı altında bir dayanışma ağı kurulması ve dayanışma adına Facebook, Twitter hesapları açılması kararı alındı. Hareketin devamlılığı için yapılabilecekler konusunda önerilerde bulunuldu. Üsküdar esnafıyla yaşananlar konusunda bilgi alışverişi yapılması ve esnafla dayanışma içinde olması gerektiği konusunda tartışmalar yürütüldü.

Rantsal dönüşüm konusuna özel önem verilmesi gerektiği belirtilen forum konuşmalarında çevrede bu konuda çalışma yapan Haydarpaşa Dayanışması gibi platformlarla dayanışma içinde olunması gerektiği dillendirildi.

Yeni eylem biçimleri oluşturulması konusunda çalışmalar yapılması da forumun bir diğer tartışma konusunu oluşturdu. Bunun için müzisyen ve tiyatrocularla çalışmalar yapılabileceği fikri ortaya çıktı.
 
Kozyatağı Forumu

Kozyatağı’ndaki forumda katılımın nasıl arttırılabileceği ve mahalle çapında nasıl örgütlenilebileceği konusunda tartışmalar yürütüldü. Forum yapılan parkın çevresine ve mümkünse otobüs duraklarına forumun yeri ve saatini belirten duyurular asılması kararı alındı.

Tartışmalarda hafta içi aynı saatte forumların devam etmesi, hafta sonlarıysa forumların etkinliklerle desteklenmesi yönündeki öneriler ortaya kondu. Parkın derneği ve muhtarlıklarla görüşerek destek sağlanması fikri görüşüldü.
 
Kocamustafapaşa Forumu

Kocamustafapaşa’da gerçekleştirilen forumda ilk olarak forumların süreklileştirilmesi ve katılımın arttırılması konusunda fikirler görüşüldü.

Gezi Parkı’ndaki heterojen, farklı görüşlerden insanların içinde barındığı yapıyı koruma ve o farklı duyguyu tekrar yaşamak gerektiği yönünde öneriler tartışıldı.

Forumda sistemli ve daha hızlı hareket etmek için bir komite seçme önerisi dile getirildi. Diğer parklarla iletişimin sağlanması konusunda yapılabilecekler görüşüldü.
 
 
Kaynak: Sendika.Org