Mühendislerin, mimarların, plancıların 2024 yılı asgari ücretini güncelledik

Mühendislerin, mimarların, şehir plancılarının 2024 yılı ikinci yarı asgari ücretini net 47 bin 702 TL belirledik.

Çalışma yaşamıyla ilgili saha deneyimlerimizi, meslek profilinin ihtiyaçları ve sorumluluklarını analiz ederek geliştirdiğimiz metodoloji ile mühendislerin, mimarların, plancıların asgari ücretini ilk olarak 2024 yılı Ocak ayında ilan ettik ve Temmuz ayında güncelleyeceğimizi duyurduk. Mühendislerin, mimarların, plancıların asgari ücretini, çalışma yaşamındaki en alt sınır ücretini, 2024 yılı Temmuz-Aralık ayları için 47 bin 702 TL belirledik.

Metodolojinin ayrıntıları için tıklayınız. 

Emeğimiz değerli

Yaratılan enflasyonist ortamda yaşamsal ihtiyaçların fiyatlarının sıklıkla arttığı, gıda ve barınma giderlerinin maaşlarımızın çok büyük oranına karşılık geldiği, sosyalleşmenin, tatilin, kültürel, sanatsal faaliyetlerin çok sınırlı yapıldığı ya da ertelenen konular haline geldiği bir dönemde asgari ücretin yıl içinde güncellenmemesi düşünülemez. Tam da bu yüzden olmalı ki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Maliye Bakanı, yandaş/yanlayan ‘iktisatçıları’ bu durumu tersine çevirmek için yoğun bir manipülasyon peşindeler. Emeğin hiç olmadığı kadar değersizleştrildiği ve böylelikle şirketlerin karının azami arttığı büyük bir bölüşüm adaletsizliğinde örgütlenmek, birlikte güçlenmek şart!

Ve Temmuz’da zam şart!

Sürekli tekrarlamakta yarar var: Emeğimiz değerli, yaşamlarımız da! Çalışma hayatına yeni adım atacak, iş görüşmesi yapacak, 2024 yılı Temmuz zammını konuşacak mühendislere, mimarlara, plancılara asgari ücretimizi güncellendiğimizi duyururuz.

Güvenli, keyifli, umutlu bir yaşam için dayanışmaya, yan yana gelmeye ve mücadele etmeye hazırız.

Politeknik