Mühendisler özgürlükleri ve gelecekleri için 1 Mayıs meydanlarındaydı

1 Mayıs Emek, Dayanışma ve Mücadele Günü’nde emeğine sahip çıkan, eşitlik ve özgürlük isteyen on binlerce kişi ülkenin dört bir yanında meydanlardaydı. Mühendisler, mimarlar, plancılar da kortejleriyle 1 Mayıs meydanlarındaydı: ‘Bu bahar bize yetmez, eşitliği ve özgürlüğü tasarlama zamanı’.

Emeğin ve mücadelenin günü 1 Mayıs’ta birçok ilde on binlerce kişi, krize, baskıya, AKP iktidarının seçim oyunlarına, hak gasplarına karşı emeğine, yaşamına sahip çıktı, eşitlik, özgürlük talebiyle bir araya geldi. Ankara’da Tandoğan, İstanbul’da Bakırköy, İzmir’de Gündoğdu, Bursa’da Kent Meydanı, Diyarbakır’da İstasyon Meydanı başta olmak üzere birçok ilde meydanlar doldu.

Mühendislerin talepleri meydanlarda

Krizin yarattığı etkileri yakından yaşayan, işsizliği her geçen gün artan, düşük ücretlerle, uzayan mesailerle çalıştırılmak istenen mühendisler, mimarlar, plancılar ofisin, plazanın, şantiyenin taleplerini meydanlara taşıdı.

Politeknik, İstanbul’da”Bu bahar bize yetmez, eşitliği ve özgürlüğü tasarlama zamanı’’ pankartıyla, Ankara’da “Eşitliği, özgürlüğü, geleceği ellerimizle kuracağız” pankartıyla yürüdü.

Ankara’daki çalışmasını bu yıl açtığı ofisle daha sürekli hale getiren Politeknik, Ankara 1 Mayıs’ında ilk defa kortej kurarak yerini aldı.

İstanbul’da TMMOB kortejleri geçtiğimiz yıllara göre daha kalabalıktı. Çalışma yaşamında krizle birlikte artan sorunlara rağmen mühendislerin, mimarların, ofis, plaza çalışanlarının, beyaz yakalıların 1 Mayıs’a katılımı genel olarak düşük kaldı.

Beyaz yakalılar İstanbul’da yan yanaydı

İstanbul 1 Mayıs’ında beyaz yakalılar aynı kolda, yan yana sıralandı. Politeknik, Plaza Eylem Platformu, Ofissizler kortejlerinde “Kriz yalnız atlatılamaz”,”Yalnız kalma, yalnız bırakma”, “Yakalar  kavuşmuyor, beyaz yakalılar buluşuyor” dövizleri taşındı.

Ankara

Mühendisler, mimarlar baretleriyle Politeknik kortejinde

Harita Mühendisleri ve Şehir Plancıları Odası Ankara şubeleri pankartlarıyla yan yana

İstanbul

Mühendisler, mimarlar Politeknik kortejinde baretleri ve taleplerini yansıtan dövizlerle

Ofissizler korteji

Plaza Eylem Platformu korteji

Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

TMMOB’li kadınlar

İzmir

politeknik.org.tr